Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie firmy zainwestują w Słowenii?

0
Podziel się:

Współpraca polityczna i rozwój polsko-słoweńskich relacji gospodarczych - to główne tematy dzisiejszych rozmów w Warszawie ministrów spraw zagranicznych Polski i Słowenii.

Polskie firmy zainwestują w Słowenii?
(Xinhua News/East News)

Współpraca polityczna i rozwój polsko-słoweńskich relacji gospodarczych - to główne tematy dzisiejszych rozmów w Warszawie ministrów spraw zagranicznych Polski i Słowenii - Radosława Sikorskiego i Karla Erjaveca - poinformował dzisiaj MSZ.

Według komunikatu Biura Prasowego MSZ szefowie dyplomacji podczas roboczej wizyty Erjaveca w Warszawie rozmawiali o możliwości rozwoju polsko-słoweńskiej współpracy gospodarczej, w tym inwestycjach polskich firm na rynku słoweńskim oraz słoweńskich firm w Polsce.

W ubiegłym roku polsko-słoweńska wymiana handlowa wynosiła 1,094 mld euro. Słoweński minister spraw zagranicznych podkreślił - czytamy w komunikacie MSZ po spotkaniu - jak duże znaczenie jego kraj przywiązuje do korytarza transportowego Adriatyk-Bałtyk. Według Erjaveca słoweński port Koper powinien stać się bramą Europy Środkowej na Morze Śródziemne.

Ministrowie rozmawiali ponadto o sytuacji w krajach południowego sąsiedztwa UE. Sikorski wyraził przy tym _ duże zaniepokojenie sytuacją w Syrii i Egipcie _. W trakcie rozmów ministrowie odnieśli się również do sytuacji w regionie Bałkanów Zachodnich oraz w krajach objętych programem Partnerstwa Wschodniego.

Sikorski zaznaczył, że ważna jest rola UE w rozwiązywaniu napięć w tym regionie. Erjavec podkreślił z kolei, że Słowenia w pełni popiera stanowisko Polski w polityce UE wobec krajów Partnerstwa Wschodniego; zwrócił też uwagę na potrzebę podpisania umowy o pogłębionej strefie wolnego handlu (DCFTA) z Ukrainą podczas szczytu PW w Wilnie.

Spotkanie ministrów w Warszawie było pierwszą wizytą bilateralną na tym szczeblu od 8 lat - czytamy w komunikacie MSZ. Ostatnią była wizyta ministra Stefana Mellera w Lublanie w grudniu 2005 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiceprezes GUS: Polska gospodarka... Rzecznik GUS Artur Satora poinformował, że publikacja pierwszego wstępnego szacunku PKB, tzw. flash za II kwartał nastąpi 14 sierpnia.
To może bardzo źle odbić się na gospodarce 100 tysięcy nowych bezrobotnych, zmniejszenie PKB o 3 procent - takie mogą być konsekwencje projektu ministra administracji i cyfryzacji.
Tusk nie ma złudzeń, taki wzrost jest nierealny Premier podkreślił, że rząd nie chce zbyt mocno _ przykręcać nam śruby _, aby nie hamować gospodarki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)