Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie interesy w Arabii Saudyjskiej. Ministrowie przekonują

0
Podziel się:

Obaj ministrowie wchodzą w skład delegacji - na której czele stoi premier Donald Tusk - która rozpoczęła wczoraj misję gospodarczą w krajach arabskich.

Polskie interesy w Arabii Saudyjskiej. Ministrowie przekonują
(Reporter)

Interesy dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, polityka obronna - to główne tematy rozmów ministra obrony Tomasza Siemoniaka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski (na zdj.) będzie promował polską prywatyzację.

Obaj ministrowie wchodzą w skład delegacji - na której czele stoi premier Donald Tusk - która rozpoczęła wczoraj misję gospodarczą w krajach arabskich.

Siemoniak powiedział, że w krajach arabskich będzie rozmawiał m.in. o interesach dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. _ - Arabia Saudyjska i Emiraty to państwa, które wydają dużo na zbrojenia i oczekują najwyższej jakości sprzętu. Myślę, że w szerokiej ofercie naszego przemysłu, można znaleźć takie elementy, które ich zainteresują _ - ocenił.

_ - Oczywiście wszyscy wielcy świata zbrojeniowego są obecni na rynkach arabskich, mocną pozycję mają zwłaszcza Francja i Wielka Brytania, ale warto naszych partnerów interesować tym, co możemy im zaoferować. Kilka (naszych) elementów, związanych z wysokimi technologiami, jest konkurencyjnych wobec innych produktów światowych _ - przekonywał minister obrony.

Przypomniał, że Saudyjczycy kupują śmigłowce typu Blackhawk, które - jak zauważył - są produkowane również w Polsce. - _ Chcemy zaprezentować nasze możliwości, chociaż oczywiście to nie jest tak, że ktoś od razu wyciąga kartę kredytową i kupuje jakieś produkty _ - zaznaczył Siemoniak.

Jego zdaniem bardzo duże zainteresowanie na świecie budzą pojazdy typu Rosomak. _ - Polscy żołnierze używając ich w Afganistanie pokazali, że jest to pojazd, który budzi podziw wśród najlepszych, także Amerykanów. Nazwa Rosomak jest znana wszystkim na świecie, którzy zajmują się sprawami obronności _ - mówił minister obrony.

Pytany, co jeszcze polskie firmy zbrojeniowe chcą zaoferować w krajach arabskich, Siemoniak powiedział: - _ Śmigłowce, przemysł lotniczy, tradycyjnie nasze mocne elementy, ale i wyroby elektroniczne, radary _.

Na drugiej stronie czytaj o tym, po co pojechał minister Budzanowski

Minister obrony poinformował też, że zaprosi arabskich partnerów na 20. targi przemysłu zbrojeniowego do Kielc. - _ To będzie bardzo duże wydarzenie, wysłałem kilka tygodni temu zaproszenia do ministrów obrony wielu krajów na świecie i od bardzo wielu mam deklarację, że są gotowi przyjechać. Targi będą wielką prezentacją możliwości naszego przemysłu zbrojeniowego, ale też światowego przemysłu _ - mówił Siemoniak.

_ -Taka wizyta otwiera możliwości, natomiast to nie minister obrony sprzedaje, ale firmy i biznesmeni. Konkurencja jest ogromna, bo w obydwu krajach mają środki, żeby wybierać to, co najlepsze _ - podkreślił.

Siemoniak poinformował też, w krajch arabskich będzie rozmawiał o polityce obronnej. _ - Obydwa państwa są dla nas bardzo istotne, jeśli chodzi o sytuację na Bliskim Wschodzie i w Afganistanie. Arabia Saudyjska odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi np. o Syrię, państwo, które obecnie jest na pierwszych stronach światowych gazet _ - zaznaczył.

_ - W trakcie rozmów z politykami saudyjskimi i w Emiratach chcę usłyszeć ich ocenię sytuacji w Syrii, Iranie, Afganistanie _ - powiedział minister obrony.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział, że w swoich rozmowach z arabskimi partnerami będzie promował polską prywatyzację. Poinformował, że zgodnie z planem prywatyzacyjnym w latach 2012-2013 rząd planuje duże prywatyzacje przede wszystkim w sektorze chemicznym.

_ - Dlatego będziemy mieli w Arabii Saudyjskiej duże spotkania z sektorem chemicznym, faktycznie z podmiotami, które są potentatami, jeśli chodzi o produkcję chemiczną i petrochemiczną na świecie _ - zaznaczył.

Jak dodał, jego rozmowy w krajach arabskich są również związane z planowanymi debiutami na Giełdzie Papierów Wartościowych. _ W związku z tym będziemy również promować naszą giełdę oraz zachęcać (do dalszych inwestycji) największe fundusze inwestycyjne na Bliskim Wschodzie, które inwestują również kapitałowo w Giełdę Papierów Wartościowych i nasze spółki - Polską Grupę Energetyczną, Tauron, PZU, czy PKO BP _ - mówił minister skarbu.

Budzanowski poinformował też, że tematem jego rozmów będą projekty petrochemiczne i chemiczne oraz współpraca w obszarze ropy naftowej i jej przerobu. W skład polskiej delegacji weszli m.in. prezesi Lotosu i Orlenu.

Czytaj więcej o działaniach ministrów
Będą bolesne cięcia w armii. MON złamie opór - _ Te zmiany przeniosą znaczącą redukcję etatów i kosztów. Można się spodziewać się oporu. Ale te zmiany są po prostu niezbędne _- tak plan reformy armii tłumaczy Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.
Wielkie zakupy polskiej Marynarki Wojennej Do 2030 roku Ministerstwo Obrony Narodowej chce doposażyć Marynarkę Wojenną w trzy okręty podwodne oraz okręt wsparcia operacyjnego.
Gaz z łupków w Polsce? Są pierwsze terminy Minister skarbu Mikołaj Budzanowski ocenia, że realnym terminem jest przełom 2014 i 2015 roku. Wydobycie miałoby wówczas sięgnąć 0,5-1 mld metrów sześciennych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)