Notowania

polskie porty
03.09.2013 17:05

Polskie porty w latach 2014-2020 zrealizują inwestycje za ponad 10 mld zł

W najbliższych sześciu latach inwestycje w polskich portach mają być o sześć miliardów większe niż w poprzednim sześcioleciu - zapowiada Sławomir Nowak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Urbanek/East News)
Sławomir Nowak

W latach 2014-2020 w polskich portach mają być zrealizowane inwestycje o wartości ponad 10 miliardów złotych - poinformował minister budownictwa Sławomir Nowak podczas inauguracji 17. Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji Baltexpo w Gdańsku.

Nowak powiedział, że w latach 2007-2013 w trzech kluczowych polskich portach morskich: w Gdańsku, w Gdyni i w Świnoujściu-Szczecinie dzięki dofinansowaniu z UE zrealizowano inwestycje o wartości prawie 4 mld zł. W nowej perspektywie w latach 2014-2020 mają być zrealizowane inwestycje o wartości ponad 10 mld zł.

_ - Mamy już większość projektów w tzw. dokumencie implementacyjnym i jesienią będzie on przyjęty jako strategiczny rządowy dokument _ - powiedział minister dziennikarzom. _ To są dziesiątki, setki projektów, na które porty otrzymają pieniądze _ - dodał. Podkreślił, że jedną z głównych pozycji na liście jest pogłębienie toru wodnego w porcie Świnoujście-Szczecin.

Według Nowaka zainwestowane w portach kwoty pokazują, że polska gospodarka morska bardzo dynamicznie się rozwija i zaczyna być konkurencyjna w regionie Bałtyku.

Podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podczas inauguracji Baltexpo zwróciła uwagę, że przyszłe środki z funduszy unijnych powinny być przeznaczone także na inwestycje w innowacje. _ - Jedyne środki, które będziemy mieli dla przedsiębiorców w najbliższych 5 latach, będą właśnie na innowacje _ - dodała.

Zwracając się do uczestników Baltexpo powiedziała: _ jeśli chodzi o eksport, to jesteście nam niezbędni. Ten teren ma być naszym mocniejszym i coraz bardziej otwartym oknem na świat _. Zapewniła, że ministerstwo gospodarki w ramach ustaw deregulacyjnych _ szczególnie przygląda się wszystkim procedurom tak, żeby ułatwić wejście do polskich portów, żeby zrobić je jeszcze bardziej konkurencyjnymi _. _ - Mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale ta praca będzie kontynuowana _ - podkreśliła.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zapewnił, że władze samorządowe wspólnie z rządem _ będą czynić wszystko, aby gospodarka morska nadal była ważną częścią gospodarki regionu _. Dodał, że w Pomorskiem są dwa wielkie porty, kilkanaście mniejszych portów służących rybołówstwu i turystyce, stocznie oraz wyższe uczelnie ukierunkowane na gospodarkę morską.

Podczas inauguracji wręczone zostały najważniejsze nagrody targów - Złote Kotwice Baltexpo 2013.

Złotą Kotwicę w kategorii usług otrzymała Gdańska Stocznia Remontowa im. Józefa Piłsudskiego SA za przebudowę platformy _ Safe Caledonia _. Złotą Kotwicę w kategorii produkt otrzymała Remontowa Shipbuilding SA za budowę czterech nowoczesnych promów z napędem gazowym. Tytuł osobowości Roku Gospodarki Morskiej otrzymał Piotr Soyka, wieloletni prezes Gdańskiej Stoczni Remontowej, obecnie prezes zarządu Remontowa Holding SA.

Minister Nowak odnosząc się do trudnej, finansowej sytuacji Stoczni Gdańsk SA powiedział dziennikarzom, że _ polityka powinna być jak najdalej od stoczni Gdańsk _. _ - To co było problemem przez wiele lat i to co legło u podstaw obecnych problemów zakładu, to właśnie polityka i upolitycznienie tego problemu _ - dodał. Zadeklarował, że _ rząd na pewno tam, gdzie będzie mógł, będzie starał się wspierać właściciela w rozsądnym i racjonalnym wychodzeniu z kłopotów _. - _ Nie można się spodziewać, że całe państwo i wszyscy podatnicy raz po raz będą się zrzucali, żeby ratować nierentowne przedsiębiorstwo, chociaż jest niezwykle istotne historycznie dla Gdańszczan _ - zastrzegł.

Baltexpo towarzyszy Polsko-Norweskie Forum Gospodarki Morskiej. Trwające w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku targi, w których uczestniczy ponad 200 firm z całego świata, potrwają jeszcze dwa dni.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto kierunek dla polskiej gospodarki? Triple-E, największy kontenerowiec i jednocześnie najdłuższy statek na świecie.
Stocznia Gdańsk może trafić w prywatne ręce Hala główna Stoczni Gdańsk mogłaby zostać sprzedana prywatnemu inwestorowi, a uzyskane pieniądze zasiliłyby zakład.
Szykują się spore zmiany na gdańskim lotnisku Port Lotniczy Gdańsk imienia Lecha Wałęsy ogłosił dziś pierwszy etap przetargu na rozbudowę drugiego terminalu pasażerskiego.
Tagi: polskie porty, sławomir nowak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz