Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie Stocznie złożyły wniosek o rejestrację

0
Podziel się:

Inwestor zapłaci za majątek stoczni Gdynia i Szczecin ponad 380 mln zł.

Polskie Stocznie złożyły wniosek o rejestrację
(Stocznia Szczecin S.A.)

_ - Polskie Stocznie, które będą właścicielem majątku stoczni Gdynia i Szczecin, powinny w ciągu tygodnia zostać zarejestrowane przez sąd _ - poinformował wiceminister Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik.

_ - Z chwilą rejestracji spółka uzyska osobowość prawną i będzie korzystała z pełni praw i obowiązków, przynależnych spółce akcyjnej _ - wyjaśnił Gawlik.

Wiceszef resortu skarbu wyjaśnił, że od połowy czerwca - po zawarciu aktu założycielskiego - spółka była podmiotem, który ponosił ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania przez siebie zaciągane. Dodał, że jej partnerzy mogli mieć ograniczone do niej zaufanie.

Polskie Stocznie poinformowały we wtorek, że dzień wcześniej złożyły do Sądu Rejonowego w Warszawie wniosek w sprawie rejestracji spółki.

_ - Od 22 czerwca, zgodnie z polskim prawem, spółka działała jako będąca w fazie organizacji, co oznacza, że (...) jest dopuszczona do obrotu gospodarczego. Spółka Polskie Stocznie SA działała na podstawie podpisanych dokumentów statutowych oraz związanych z objęciem akcji _ - napisano w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak podano, do poniedziałku, podejmując działania konieczne do złożenia wniosku rejestracyjnego, przygotowano komplet dokumentów rejestracyjnych, utworzono konta bankowego oraz przelano kapitał zakładowy.
Inwestorem w firmie Polskie Stocznie, która będzie właścicielem majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie, jest katarski fundusz QInvest. Szef resortu skarbuAleksander Gradmówił pod koniec czerwca, że transakcja ta jest gwarantowana przez Qatar Islamic Bank.

_ - Do 21 lipca oczekujemy na formalny przelew pieniężny, zaksięgowanie go i (...) zakończenie całej procedury. Będzie to moment na fizyczne wydanie aktywów inwestorowi _ - mówił Grad.

Jedynym udziałowcem Polskich Stoczni jest fundacja Stichting Particulier Fonds Greenrights - powstała po to, by przeprowadzić transakcję zakupu kluczowych aktywów obu zakładów.

Polskie Stocznie będą funkcjonowały na gruncie prawa polskiego. W przyszłości spółką ma kierować przede wszystkim polski zarząd. Polskie Stocznie będą miały siedzibę w Warszawie, z oddziałami w Szczecinie i Gdyni.

| NOWY INWESTOR W STOCZNIACH |
| --- |
| W maju Stichting Particulier Fonds Greenrights zakupił kluczowe aktywa stoczni Gdynia i Szczecin, a 17 czerwca otrzymał gwarancje arabskiego banku Qatar Islamic Bank. Inwestor zapłaci za majątek stoczni Gdynia i Szczecin odpowiednio - ponad 287 mln zł oraz ponad 94 mln zł. 25 czerwca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oficjalną zgodę na sprzedaż tych aktywów, potrzebną dla podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)