Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bronisław komorowski
24.03.2013 07:14

Polsko-Węgierskie Forum Gospodarcze z udziałem prezydentów

Podczas debaty prezydent Polski wyraził szczególne zadowolenie z tego, że Polacy i Węgrzy rozmawiają o wspólnej gospodarce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Bednarczyk)

Na potencjał małych i średnich firm oraz na możliwość ich współpracy wskazali prezydent Polski Bronisław Komorowski i prezydent Węgier Janos Ader podczas wczorajszego Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

Podczas debaty prezydent Polski wyraził szczególne zadowolenie z tego, że Polacy i Węgrzy rozmawiają o wspólnej gospodarce nie tylko w Warszawie, ale i w Tarnowie, gdzie polsko-węgierska przyjaźń w wymiarze emocjonalnym jest ugruntowana - ze względów historycznych i ze względu na wieloletnią współpracę Tarnowa z miastami węgierskimi. Jego zdaniem emocje polsko-węgierskie sprzyjają przyjaznym relacjom gospodarczym.

_ - W Tarnowie jest szczególna "tkanka społeczna", która może sprzyjać współpracy gospodarczej - zwłaszcza w wymiarze średnich i małych przedsiębiorstw, którymi słusznie się szczycimy i uważamy za jedno ze źródeł polskiego sukcesu gospodarczego _ - powiedział prezydent.

Jak zauważył, wspólnym sukcesem Polaków i Węgrów było skuteczne ubieganie się o członkostwo w Unii Europejskiej, a także to, że oba kraje przetrwały trudną próbę, gdy różne sprzeczne interesy mogły doprowadzić do pogorszenia wzajemnych relacji. Dodał, że Węgrom zależy na inwestycjach w obszarach infrastruktury drogowej w Polsce.

Również zdaniem prezydenta Węgier Janosa Adera, Polacy i Węgrzy szczególnie powinni rozmawiać o możliwościach współpracy krajowych małych i średnich przedsiębiorstw.

_ - Na Węgrzech - niezależnie od tego, że bardzo ważne są duże firmy - to największą liczbę miejsc pracy dają krajowe małe i średnie przedsiębiorstwa. One najbardziej elastycznie reagują na zmiany rynku. Jest też aspekt "ludzki" tych przedsiębiorstw - w czasie kryzysu właściciele tych firm traktowali swoich pracowników jak członków rodziny i robili wszystko, aby uratować ich miejsca pracy _ - mówił Ader.

_ - Nasze kraje popełniają błąd, że często patrzą na wielkie zachodnie firmy, a nie biorą pod uwagę tego, jak wspaniałe produkty potrafią wytworzyć nasze krajowe średnie i małe przedsiębiorstwa i jakie możliwości tworzy to dla obu krajów _ - dodał Ader.

Zdaniem prezydenta Polski ważne jest to, że Polska i Węgry nie tylko współpracują ze sobą, ale też konkurują, co prowadzi do rozwoju obu krajow.

Prezydenci wzięli udział w pierwszej części spotkania, które odbyło się pod hasłem: Polsko-Węgierskie Partnerstwo Gospodarcze - przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W programie forum znalazły się jeszcze debaty: _ Inteligentna specjalizacja szansą rozwoju regionów _ oraz _ Silna marka jako źródło przewagi konkurencyjnej regionów _.

Polsko-Węgierskie Forum Gospodarcze było elementem obchodów Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej w Tarnowie. Wcześniej, z udziałem prezydentów obu państw odsłonięto tablicę upamiętniającą Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i postać gen. Józefa Bema w 165. rocznicę Wiosny Ludów. Otwarto także wystawę fragmentów _ Panoramy Siedmiogrodzkiej _ w pałacyku w parku strzeleckim i odbyła się Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Teatrze im.L.Solskiego.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 r., kiedy to ustanowiły go parlamenty obu krajów. Zawsze przypada 23 marca. Uroczystości odbywają się na przemian - jednego roku na Węgrzech, drugiego w Polsce. W 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką uczestniczyli w obchodach na Węgrzech.

Czytaj więcej w Money.pl
Tarnów: Buławy dla prezydentów Polski i Węgier Prezydent Polski Bronisław Komorowski oraz Węgier Janos Ader z małżonkami uczestniczyli dziś w Tarnowie w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Komorowski wyda dla niego wystawny obiad Komorowski i Ader wezmą też udział w zamknięciu Polsko-Węgierskiego Forum Gospodarczego.
"Kanonizacja Jana Pawła II w dobrych rękach" Hanna Suchocka spotkała się z papieżem Franciszkiem. - Widzę zapowiedź kontynuacji linii poprzednika - powiedziała ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.
Tagi: bronisław komorowski, janos ader, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz