Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla banków w Hiszpanii. Znamy ważny termin

0
Podziel się:

Poinformował o tym szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker.

Pomoc dla banków w Hiszpanii. Znamy ważny termin
(ec.europa.eu)

-_ Oczekuje się, iż do poniedziałku Hiszpania zwróci się z oficjalną prośbą o dokapitalizowanie jej banków. Tego dnia do Aten powróci trojka reprezentująca kredytodawców Grecji _- ogłosił szef eurogrupy Jean-Claude Juncker.

Juncker powiedział, że oczekuje się, iż _ hiszpańskie władze wystosują oficjalną prośbę o pomoc finansową do przyszłego poniedziałku _.

Minister finansów Francji Pierre Moscovici sprecyzował, że nastąpi to już dziś. - _ Formalna prośba zostanie do nas wystosowana jutro, po powrocie (hiszpańskiego ministra finansów) Luisa De Guindosa do Madrytu _ - powiedział Moscovici.

W czwartek Hiszpania poinformowała, że według niezależnych audytorów koszt ratowania hiszpańskiego sektora bankowego może wynieść 62 mld euro.

17 krajów unii walutowej zobowiązało się 9 czerwca przeznaczyć na dokapitalizowanie hiszpańskich banków do 100 mld euro, w nadziei na uratowanie instytucji obciążonych toksycznymi aktywami, których znaczną część stanowią kredyty udzielone sektorowi nieruchomości.

Jak wyjaśnił Juncker, pomoc będzie pochodzić z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), a następnie z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS). Zastąpi on EFSF 1 lipca.

Komisarz UE ds. gospodarczych, walutowych i euro Olli Rehn dodał, że _ decyzja eurogrupy na temat ratowania hiszpańskiego sektora bankowego zostanie podjęta do 9 lipca _. Wówczas po raz kolejny zbiorą się ministrowie finansów strefy euro.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wezwał w czwartek do _ jak najszybszego _ przelania bankom funduszy pomocowych ze strefy euro.

Juncker powiedział też, że w poniedziałek do Grecji wróci trojka, czyli eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), by ocenić wprowadzanie programu oszczędnościowego i stan reform w Grecji.

Juncker dodał, że _ do końca tego miesiąca _ z EFSF odblokowany zostanie miliard euro dla Grecji.

Grecja od czwartku ma nowy rząd, na czele którego stanął premier Antonis Samaras. Konserwatywna Nowa Demokracja (ND) Samarasa jest główną siłą w trójpartyjnej koalicji, w skład której wchodzi jeszcze socjalistyczny PASOK i umiarkowana Demokratyczna Lewica.

W umowie koalicyjnej zapisano, że celem rządu jest m.in. zmiana części wymaganego przez kredytodawców programu oszczędnościowego, ale tak, żeby nie zagrozić _ europejskiej orientacji kraju ani jego pozostaniu w strefie euro _.

Ateny chciałyby, aby kredytodawcy o dwa lata wydłużyli okres, w którym kraj musi uzdrowić swoje finanse.

Szefowa MFW Christine Lagarde w Luksemburgu zaapelowała do EBC o _ bardziej twórczą i pomysłową politykę _, która doprowadziłaby do wzrostu i pomogłaby strefie euro w zażegnaniu kryzysu długu publicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpania w ciągu kilku dni poprosi o pomoc finansową Premier Hiszpanii wezwał do jak najszybszego przelania funduszy pomocowych ze strefy euro.
Analiza Money.pl: Grecja nie zbankrutuje, a Euroland się nie rozpadnie Wybory w Grecji wygrała partia, która zamierza kontynuować bolesne reformy gospodarcze.
Fitch pogrąża hiszpański sektor bankowy Agencja ratingowa postanowiła obniżyć oceny wiarygodności kredytowej 18 hiszpańskich banków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)