Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Grecji już w poniedziałek? Merkel: Jest szansa

0
Podziel się:

- Istnieje szansa na osiągnięcie porozumienia w sprawie wypłaty nowej raty pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji - uważa niemiecka kanclerz.

Pomoc dla Grecji już w poniedziałek? Merkel: Jest szansa
(PAP/EPA)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła, że istnieje szansa na osiągnięcie w poniedziałek porozumienia w sprawie wypłaty nowej raty pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji.

_ - Nie wiemy na pewno, ale istnieje szansa, że w poniedziałek będziemy mieć rozwiązanie _ - powiedziała Merkel podczas debaty budżetowej na forum niemieckiego Bundestagu.

_ - Tęsknota za tym, by za pomocą jednej akcji, jednego uderzenia pozbyć się problemów, pozostanie niezaspokojona _ - zaznaczyła, dodając, że problemy, które narastały latami, nie mogą zostać rozwiązane z dnia na dzień. _ Musimy działać krok po kroku _ - powiedziała.

Zdaniem Merkel dobrą wiadomością jest to, że misja trojki - eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - pozytywnie oceniła postęp reform w Grecji. _ Wiem, ile wysiłku kosztowało to grecki rząd _ - przyznała.

Dodała, że nie przyznano Grecji ulg, gdy chodzi o reformy; jedynie ze względu na sytuację gospodarczą w tym kraju oraz Europie i na świecie Grecja otrzyma dwa lata więcej na osiągniecie wyznaczonych celów. _ - Teraz chodzi o to, by zapewnić konieczne finansowanie _ - powiedziała.

_ - To oczywiście jest polityczna decyzja, gdy mówimy, że chcemy, aby Grecja pozostała w strefie euro. Oczywiście łączą nas w Europie wspólne wartości. Ale nie zwalnia nas to z obowiązku uważania na to, by reformy w Grecji zostały faktycznie wdrożone dla dobra ludzi _ - dodała.

Dziś rano międzynarodowi kredytodawcy Grecji odłożyli do poniedziałku swe negocjacje w sprawie dalszej pomocy dla tego kraju. Decyzja taka zapadła po trwających blisko 12 godzin rozmowach ministrów finansów państw strefy euro oraz szefowej MFW Christine Lagarde. Uczestnicy brukselskiego spotkania debatowali między innymi na temat tego, czy Grecja spełniła warunki wypłacenia jej 31,5 mld euro jako kolejnej transzy programu pomocowego, finansowanego przez UE, EBC i MFW.

Grecki premier Antonis Samaras ostrzegł, że brak porozumienia w sprawie wypłaty kolejnej transzy pomocy dla Aten grozi destabilizacją całej strefy euro.

MFW i strefa euro nie są zgodne co do przesunięcia o dwa lata - do 2022 roku - terminu, w którym Grecja musi obniżyć swój dług publiczny do 120 proc. PKB. MFW odrzuca taką możliwość. W tym roku grecki dług jest prognozowany na 176 proc. PKB.

Niemcy odrzucają możliwość kolejnej redukcji greckiego zadłużenia. Koszty takiego posunięcia poniosłyby przede wszystkim państwa-wierzyciele.

Możliwy dodatkowy szczyt budżetowy UE w 2013 roku?

Merkel nie wykluczyła też, że na początku przyszłego roku konieczny będzie dodatkowy szczyt na temat wieloletniego budżetu UE, jeśli w czwartek i piątek nie dojdzie do porozumienia przywódców Unii.

W wystąpieniu na forum niemieckiego Bundestagu Merkel zapewniła, że jej rząd chce porozumienia budżetowego już na najbliższym szczycie w czwartek i piątek w Brukseli. _ - Nie wiem, czy to się uda. Chcemy porozumienia. W razie potrzeby będziemy musieli spotkać się jeszcze raz na początku przyszłego roku _ - powiedziała.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m35146.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/budzet;ue;bedzie;zawetowany;tusk;o;naszej;strategii,184,0,1200568.html) *Zawetujemy unijny budżet? Tusk: To jest... * - _ Zastosowanie weta w negocjacjach nad nowym budżetem UE (...) jest ostatecznością - deklaruje premier Donald Tusk. - Dla wielu krajów UE, które przeprowadzają konsolidację budżetów, europejskie środki są niemal jedynymi środkami na inwestycje, które będą mieć do dyspozycji w najbliższej przyszłości - _dodała . - Chodzi też o to, jak Europa będzie się rozwijać w latach 2014-2020 _.

Komisja Europejska zaproponowała w ubiegłym roku budżet UE na lata 2014-20 w wysokości 1033 mld euro w tzw. zobowiązaniach (988 mld euro w tzw. płatnościach). Płatnicy netto od razu ogłosili, że to za dużo, argumentując, że w czasach kryzysu także budżet unijny musi być bardziej oszczędny.

Najnowsza propozycja przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, która wychodzi w jakiejś mierze naprzeciw tym postulatom, przewiduje około 75 mld euro cięć (a nawet 80 mld, włączając w to instrumenty pozabudżetowe, jak fundusz na pomoc rozwojową w krajach trzecich) i zamyka się sumą wydatków UE na poziomie 973,2 mld euro (w tzw. zobowiązaniach).

Polska jest przeciwna cięciom, szczególnie na unijną politykę spójności.

Według źródeł unijnych UE będzie chciała przekonać zwłaszcza Londyn (który domagał się największych redukcji i wcześniej groził wetem) do zgody na nowy budżet UE m.in. większymi cięciami w administracji i utrzymaniem brytyjskiego rabatu w składce do unijnej kasy.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel: Czekają nas trudne negocjacje Celem UE jest zawarcie porozumienia w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2014-2020 na szczycie 22-23 listopada w Brukseli.
Merkel udziela reprymendy i żąda dyscypliny Według szefowej rządu dyskusja o krokach, które należy podjąć, powinna odbyć się na jesieni.
Będzie kompromis między Francją i Niemcami? - _ Mamy różne interesy, ale chcemy dać dobry przykład, że te różnice interesów można pokonać _ - oświadczyła Angela Merkel.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)