Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walka z ubóstwem
09.03.2012 17:33

Pomoc dla najuboższych ruszyła. Rozdają setki ton sera i masła

Agencja Rynku Rolnego przekazała pierwsze partie mleka, serów i masła dla organizacji charytatywnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Muffet/cc/flickr)

Agencja Rynku Rolnego przekazała pierwsze partie mleka, serów i masła dla organizacji charytatywnych w ramach unijnego programu pomocy dla najuboższych. W pierwszej transzy zostanie rozdysponowana żywność o wartości ponad 17 mln euro.

Szacuje się, że do organizacji charytatywnych: Federacji Polskich Banków Żywnościowych (FPBŻ), Caritas i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (PKPS) trafi łącznie 21 mln 636 tys. litrów mleka UHT, ponad 1,6 tys. ton sera podpuszczkowego, ponad 1,2 tys. ton sera topionego oraz 340 ton masła.

Dla Federacji Polskich Banków Żywności i CARITAS dostawy przewidziane są w marcu, a od maja 2012 r. produkty żywnościowe dostanie Polski Komitet Pomocy Społecznej - poinformowała rzeczniczka ARR Iwona Ciechan.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/79/m41039.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pomoc;spoleczna;bedzie;bardziej;potrzebna,228,0,829412.html) *Pomoc społeczna będzie bardziej potrzebna * Wszystko przez starzenie się społeczeństwa. W Polsce jest blisko 800 domów pomocy społecznej, a ponad 8 tys. osób czeka w kolejkach do nich - wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Na razie Komisja Europejska rozdzieliła pomiędzy państwa członkowskie 113,5 mln euro w postaci towarów z zapasów interwencyjnych (162,5 tys. ton zbóż i 55,6 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku). Ale w najbliższym czasie do krajów trafią kolejne środki. Na cele charytatywne mogą być wykorzystane nie tylko zapasy interwencyjne (tak jak to było dotychczas), ale żywność będzie można kupić także na rynku.

W drugiej transzy Polska dostanie dodatkowo 58 mln euro. W sumie w 2012 r. ARR będzie dysponowała kwotą 75,3 mln euro, czyli mniej więcej taką, jak w 2011 r. Polska dysponuje trzecim pod względem wielkości budżetem na ten cel, po Włoszech i Hiszpanii.

W sumie na pomoc dla najuboższych KE przeznaczy w tym roku 500 mln zł. Do programu zgłosiło się 20 krajów UE. Program pomocy funkcjonuje od 1987 roku, a Polska uczestniczy w nim od 2004 r.

Jak poinformowała Ciechan, jeszcze w marcu będzie rozpisany kolejny przetarg na dostawy żywności. Dostawy artykułów spożywczych do magazynów organizacji charytatywnych będą się odbywały od lipca do grudnia 2012 r.

Według badań Eurostatu, w Polsce zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym jest 27,8 proc., czyli 10,4 mln osób. Z powodu skrajnego ubóstwa cierpi 5,7 proc., czyli ponad 2 mln ludzi. Z pomocy charytatywnej korzysta około 4 mln obywateli naszego kraju.

Czytaj więcej o rynku żywności:
Jednak wycofują żywność z rynku. Przez sól Ponad 227 tys. kg żywności, do której produkcji mogła być użyta sól przemysłowa, zostanie wycofanych z rynku - dowiedziała się w czwartek PAP w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Żywność ze sklepów i hurtowni wróci do producentów z zakazem wprowadzania do obrotu.
Absurdalny podatek VAT. 23 procent na... Obecnie ketchup objęty jest stawką 8-procentową, podczas gdy musztarda, a więc podobny produkt - stawką 23 procent.
Żywność drożeje przez biopaliwa? Nowy raport Rozwój produkcji biopaliw powoduje, że coraz więcej zbóż i roślin oleistych przeznacza się na ten cel. Ich ceny rosną, a to sprawia, że żywność drożeje - twierdzą eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa I Gospodarki Żywnościowej.
Tagi: walka z ubóstwem, pomoc społeczna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz