Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla rolników. Sawicki zapowiada wsparcie

0
Podziel się:

Komitet Stały Rady Ministrów jutro ma zająć się sprawą pomocy dla rolników, którym wymarzły uprawy.

Pomoc dla rolników. Sawicki zapowiada wsparcie
(Hubert Matys/REPORTER)

Komitet Stały Rady Ministrów jutro ma zająć się sprawą pomocy dla rolników, którym wymarzły uprawy. Mogą oni liczyć na preferencyjne kredyty i dopłaty do hektara - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

Dodał, że jeśli sprawa zostanie zatwierdzona przez ten komitet, być może w następny wtorek trafi pod obrady Rady Ministrów. - _ Chcę uspokoić rolników. Zupełnie niepotrzebnie dają się zwodzić na protesty i blokady urzędu w Bydgoszczy __ . Pomoc, tak jak w przypadku suszy, powodzi, gradobicia, przymrozków, przez ostatnie 4 lata była do rolników kierowana. Podobny zakres pomocy chcemy skierować również po tych wymrożeniach, które mamy w wielu regionach Polski _- powiedział Sawicki.

Minister przyjechał do Białegostoku na zaproszenie Podlaskiej Izby Rolniczej. Spotkał się z rolnikami. Sawicki zaznaczył, że nie jest jeszcze dokładnie znana skala zimowych wymrożeń. Trwają analizy. Już wiadomo, że wymrożenia miały m.in. miejsce w Kujawsko-Pomorskiem, Łódzkiem i w Wielkopolsce. Sejmiki kujawsko-pomorski i łódzki wystosowały apele o ogłoszenie w związku z wymrożeniami stanu klęski żywiołowej i pomoc rolnikom. Według Sawickiego są powiaty, gdzie skala wymrożeń upraw sięga 80 proc. Nie podał jednak, o jakie powiaty chodzi.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że pomoc - oprócz przewidzianych standardowo preferencyjnych kredytów na odtworzenie produkcji czy wsparcia z funduszy unijnych na odtworzenie działalności po klęsce klimatycznej - będzie obejmować _ dopłaty do hektara _. Nie sprecyzował jednak, jakie. Wniosek jest w konsultacjach międzyresortowych; w czwartek będzie się nim zajmował Komitet Stały Rady Ministrów.

Sawicki zaapelował też do rolników, by - zamiast protestować - występowali do samorządów o powoływanie komisji do szczegółowego oszacowania strat. Prace tych komisji nadzoruje wojewoda. _ - Pomoc będzie udzielana pod warunkiem sporządzenia protokołów z tych szkód _ - dodał.

Sawicki apelował także do rolników o to, by bardziej interesowali się dostępnymi od kilku lat ubezpieczeniami upraw i zwierząt z 50-proc. dopłatą z budżetu. Zaznaczył, że ponad 80 proc. upraw rzepaku w Polsce ma takie ubezpieczenia, natomiast uprawy żyta są ubezpieczone w kilkunastu procentach.

Od tygodnia rolnicy w Bydgoszczy prowadzą strajk okupacyjny w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego. Przyczyną protestu jest - jak mówią rolnicy - dramatyczna sytuacja w rolnictwie z powodu wymarznięcia upraw i wynikająca z tego konieczność ponownych zasiewów. W poniedziałek zdecydowali o kontynuowaniu protestu. Jednocześnie wystosowali list otwarty do premiera Donalda Tuska. Podkreślają w nim, że przyczyną protestu, który rozpoczął się 19 marca, jest dramatyczna sytuacja w rolnictwie z powodu wymarznięcia upraw i wynikająca z tego konieczność ponownych zasiewów. Ministrowi Sawickiemu zarzucają _ obojętność _ wobec zaistniałej sytuacji.

Pytany o protest rolników w Bydgoszczy Sawicki powiedział w środę, że rolnicy _ wiedzą, jakie procedury są uruchamiane _. _ - W mojej ocenie protest, sposób jego podjęcia i skala są absolutnie nieadekwatne do tego, co można zrobić. Z pewnością nie jest więc to tylko protest w związku z wymrożeniami _ - ocenił.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie ma pomysłu na rolników. Czas ucieka Jeszcze tylko kilka miesięcy ma Sejm na dokonanie zmian w przepisach dotyczących finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników.
Rolnicy liczą straty po zimie. Rząd im pomoże? Rolnicy przyznają, że straty są duże, a niektóre plantacje trzeba będzie obsiać na nowo.
Rotacyjna okupacja urzędu. Przez mrozy Protestujący domagają się od rządu pomocy dla rolników poszkodowanych przez mrozy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)