Notowania

ue
16.09.2013 18:58

Pomoc dla Somalii. UE przekaże 650 mln euro

Unia Europejska przeznaczy 650 milionów euro na wsparcie trzyletniego planu odbudowy Somalii po wojnie domowej - ogłosił w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Unia Europejska przeznaczy 650 milionów euro na wsparcie trzyletniego planu odbudowy Somalii po wojnie domowej - ogłosił w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Szef KE poinformował o tym po spotkaniu z somalijskim prezydentem Hasanem Szejkiem Mohamudem. W poniedziałek w Brukseli odbywa się konferencja o nazwie _ A new deal for Somalia _, podczas której władze Somalii przedstawiły społeczności międzynarodowej trzyletni plan, mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa w kraju i stworzenie zintegrowanego systemu politycznego. Somalia liczy na uzyskanie międzynarodowej pomocy finansowej na realizację tego planu.

_ - Mogę dziś z dumą ogłosić, że obiecujemy dodatkowe 650 milionów euro na wspieranie nowego rozdziału w historii Somalii _ - powiedział Barroso. Przypomniał, że od 2008 roku na pomoc dla tego afrykańskiego kraju UE przeznaczyła ponad 1,2 mld euro: ok. 700 mln euro na utrzymywanie bezpieczeństwa i walkę z piractwem i ok. 520 mln euro na pomoc rozwojową.

Barroso dodał, że odbywająca się w Brukseli konferencja to wyraz uznania społeczności międzynarodowej dla postępów, jakich Somalia dokonała w ostatnim roku, od kiedy po dwóch dekadach wojny domowej udało się powołać centralny rząd.

Somalijski prezydent powiedział, że przez minione 22 lata, czyli w najtrudniejszym okresie w historii Somalii, Unia Europejska cały czas wspierała ten kraj. _ - Dzięki hojności UE dzisiaj Somalia dostała szansę na to, by iść do przodu _ - podkreślił.

Po odsunięciu od władzy prezydenta Siada Barre w 1991 roku w Somalii wybuchła wojna domowa, która trwała 20 lat. Od roku krajem kieruje nowy rząd wybrany w wyborach, który dąży do odbudowy kraju po tym konflikcie.

Głównym przeciwnikiem władz centralnych są bojownicy radykalnej milicji islamskiej Al-Szabab. W sierpniu 2011 roku siły Unii Afrykańskiej zmusiły Al-Szabab do wycofania się z Mogadiszu, jednak islamiści w dalszym ciągu przeprowadzają ataki w tym mieście i kontrolują wiejskie obszary kraju. Do ostatniego zamachu doszło na początku września, zginęło w nim kilkanaście osób.

Czytaj więcej w Money.pl
65 milionów euro dla Syrii. Od Europy Komisja Europejska przekaże 65 milionów euro dla ogarniętej wojną domową Syrii. To kolejne wsparcie Brukseli.
Prezydent Cypru apeluje o wsparcie UE. Nie chce pieniędzy Wystąpienie Anastasiadisa wywołało jednak spekulacje na rynkach finansowych.
Będą miliony złotych dla LOT-u? To zależy od... Ewentualne uruchomienie przez resort skarbu pieniędzy w ramach wnioskowanej przez PLL LOT pomocy publicznej jest uzależnione nie tylko od prowadzonego przez KE postępowania.
Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz