Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla stoczni uzasadniona. Bruksela nie ma zastrzeżeń

0
Podziel się:

Komisja Europejska wycofała zastrzeżenia do pożyczki udzielonej w 2010 r. przez ARP jednemu z nabywców majątku Stoczni Gdynia, firmie Crist Shipyard.

Pomoc dla stoczni uzasadniona. Bruksela nie ma zastrzeżeń
(Polska Zielona Sieć/CC/Flickr)

Komisja Europejska wycofała zastrzeżenia do pożyczki udzielonej w 2010 r. przez ARP jednemu z nabywców majątku Stoczni Gdynia, firmie Crist Shipyard. Bruksela uznała, że nie była to pomoc publiczna. Nadal trwa dochodzenie ws. drugiego nabywcy - Stoczni Remontowej Nauta.

Komisja Europejska w styczniu 2012 r. rozpoczęła formalne dochodzenie w sprawie pomocy publicznej dla dwóch nabywców majątku Stoczni Gdynia (Crist i Nauta).

_ Po dogłębnym dochodzeniu, KE doszła do wniosku, że pożyczka w wysokości 150 mln zł przyznana przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) dla Crist Shipyard jest zgodna z zasadami pomocy publicznej w UE _ - czytamy w środowym komunikacie.

KE uznała, że pożyczka z września 2010 r. została przyznana na zasadach rynkowych i nie stanowiła preferencyjnego traktowania spółki. _ W rezultacie pożyczka ta nie stanowi pomocy publicznej w rozumieniu zasad UE _ - dodano.

Komisja nadal prowadzi natomiast dochodzenie w sprawie innego nabywcy majątku Stoczni Gdynia - Stoczni Remontowej Nauta. W styczniu jej poważne wątpliwości budził zakup przez ARP obligacji Stoczni Remontowej Nauta S.A., by ta mogła sfinansować transakcję. Nauta powinna spłacić obligacje objęte przez ARP z wpływów ze sprzedaży użytkowanych przez nią terenów. KE uważa, że w tym przypadku można mówić o dwóch środkach pomocy: zakupie obligacji spółki przez ARP oraz przedłużeniu okresu spłaty zobowiązań z tytułu tych obligacji.

KE może zdecydować o zwrocie niedozwolonej pomocy publicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Miasto kłóci się o Lenina. Sąd to rozstrzygnie Sąd rozstrzygnie, czy przywrócenie historycznego wyglądu dawnej bramie prowadzącej do gdańskiej stoczni propaguje komunizm.
W tym porcie znów będą budować statki Firma Kraftport, która dzierżawi część majątku dawnej Stoczni Nowa, podpisała kontrakt na budowę nowej jednostki.
Pawlak: To wyrzut sumienia polskich władz Wicepremier zapewnił, że dochowa wszelkich starań dla poprawy sytuacji szczecińskiej stoczni.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)