Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Ukrainy. MFW wyśle misję techniczną

0
Podziel się:

- To nasz obowiązek wobec kraju członkowskiego, który o to prosi - powiedziała Christine Lagarde.

Pomoc dla Ukrainy. MFW wyśle misję techniczną
(PAP/EPA)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prawdopodobnie wkrótce wyśle misję o charakterze technicznym na Ukrainę w celu wsparcia władz w Kijowie - poinformowała wczoraj szefowa MFW Christine Lagarde. Z kolei szef brytyjskiej dyplomacji William Hague po rozmowach z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym stwierdził, że nowe kierownictwo Ukrainy powinno wykazać, że chce przystąpić do reform i ograniczyć korupcję w zamian za długoterminowe wsparcie międzynarodowe.

- _ Prawdopodobnie wkrótce wyślemy pewne wsparcie techniczne do tego kraju ponieważ jest to nasz obowiązek wobec kraju członkowskiego, który o to prosi _ - powiedziała Lagarde w wystąpieniu na amerykańskim uniwersytecie Stanford, w Kalifornii.

Dodała, że MFW ma na Ukrainie przedstawiciela, którego zadaniem będzie określenie sytuacji gospodarczej tego kraju. Lagarde podkreśliła, że MFW musi _ nawiązać dialog _ z rządem Ukrainy, po jego zatwierdzeniu przez parlament i po zwróceniu się tego rządu o oficjalną pomoc.

Reuters zaznacza, że obowiązujące w MFW zasady uniemożliwiają występowanie z ofertą pomocy do kraju, który formalnie o nią nie poprosił.

Analitycy są zgodni, że pomoc MFW miałaby krytyczne znaczenie dla Ukrainy, której gospodarka stanęła nad przepaścią.

Komunikat opublikowany po spotkaniu szefów dyplomacji USA i Wielkiej Brytanii informuje natomiast, że oba kraje nie traktują sytuacji na Ukrainie jako okazji do współzawodnictwa o wpływy w tym kraju w duchu _ zimnej wojny _, w którym jedna ze stron musi być przegrana.

Zarówno Hague jak i Kerry podkreślili wagę udziału Rosji w pokojowych przemianach na Ukrainie. - _ Chcemy współpracować z Rosją i innymi krajami aby od tego momentu wydarzenia przebiegały w sposób pokojowy _ - powiedział Hague po spotkaniu.

Obaj ministrowie opowiedzieli się też przeciwko jakimkolwiek próbom doprowadzenia do rozpadu Ukrainy. - _ Niepodległość i terytorialna integralność Ukrainy są niezwykle ważne _ - powiedział Hague dziennikarzom. Dlatego też - dodał - nowy rząd tego kraju musi mieć charakter _ inkluzywny _. - _ Trzeba zaangażować ludzi, ważne jest aby Ukraińcy podejmowali decyzje wspólnie _.

Komunikat informuje też, że Hague i Kerry przedyskutowali też problem szybkiej pomocy finansowej dla Ukrainy. Podkreślili jednak, że aby uzyskać taką pomoc Ukraina będzie musiała spełnić warunki MFW i wykazać wolę zajęcia się _ powszechną kulturą korupcji _.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)