Notowania

pomoc dla afryki
29.09.2012 13:35

Pomoc rozwojowa. MSZ w 2011 roku przekazał 1,2 mld złotych

Naszymi priorytetami w dziedzinie pomocy rozwojowej są kraje Partnerstwa Wschodniego, Afganistan oraz kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

W minionym roku Polska przeznaczyła na pomoc rozwojową 1,2 mld zł, z czego na pomoc dwustronną - 261 mln złotych. Naszymi priorytetami w dziedzinie pomocy rozwojowej są kraje Partnerstwa Wschodniego, Afganistan oraz kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Ważny element naszej pomocy to wsparcie dla demokratyzacji.

Raport o polskiej pomocy rozwojowej w 2011 r. przedstawiła w sobotę podczas V Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie wiceszefowa MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreślała, pomoc rozwojowa to szczególna dziedzina m.in. z tego względu, że Polska sama nadal boryka się z biedą, a jednocześnie przeznaczamy środki, by pomagać innym. - _ Zawsze rodzi się pytanie w jakim stopniu warto i czy warto _ - mówiła. Jak dodała jednak, prezentacja efektów działań w 2011 pokazuje, że warto.

Wiceminister podziękowała partnerom ze środowiska pozarządowego za ich ciągłe zaangażowanie, wspólne działanie i konstruktywną krytykę. _ - Bez państwa nie byłoby polskiej pomocy rozwojowej _ - mówiła. Dwustronna polska pomoc rozwojowa odbywa się za pośrednictwem programów realizowanych m.in. przez organizacje pozarządowe.

Z raportu wynika, że Polska przekazała w 2011 r. na pomoc rozwojową 1,24 mld zł. Zdecydowana większość tej sumy, bo 978 mln zł wydano w ramach współpracy wielostronnej. Pieniądze te trafiły m.in. do budżetu ogólnego UE i zostały przeznaczone na pomoc rozwojową realizowaną przez Komisję Europejską (803 mln zł). Niemal 24 mln zł przeznaczono na dofinansowanie systemu Narodów Zjednoczonych, w tym takich instytucji jak m.in. Światowa Organizacja Zdrowia, czy Międzynarodowa Organizacja Pracy. W 2011 r. Polska po raz pierwszy przekazała środki (130,6 mln zł) na Europejski Fundusz Rozwoju (ang. EDF).

Na pomoc w wymiarze dwustronnym przeznaczono w ub.r. 261 mln zł. Wsparciem zostały objęte w szczególności kraje Partnerstwa Wschodniego, Afganistan oraz kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W 2011 r. głównymi odbiorcami pomocy dwustronnej były: Białoruś (40,6 mln zł); Afganistan (29,8 mln zł); Ukraina (11,7 mln zł); Gruzja (6,8 mln zł); kraje Afryki Subsaharyskiej (4,5 mln zł) oraz kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

W swoim wystąpieniu Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że nie należy spodziewać się, aby w najbliższych latach doszło do radykalnego zwiększenia polskiej pomocy rozwojowej.

Wiceminister, odnosząc się do polskich priorytetów pomocy rozwojowej, mówiła, że obszar Partnerstwa Wschodniego, jest _ naturalną odpowiedzialnością Polski _. Jak mówiła, czynimy szczególnie dużo na rzecz _ niwelowania największej luki rozwojowej, która przebiega wzdłuż naszej wschodniej granicy _.

Argumentowała też, że lepiej rozumiemy potrzeby rozwojowe tych państw. - _ Nie ma możliwości trwałego rozwoju w tym regionie bez demokracji _ - mówiła Pełczyńska-Nałęcz, która wyjaśniła, że tym kierujemy się, podejmując działania w krajach PW. Dlatego - dodała - chcemy nadawać impuls demokratyczny bądź wspierać procesy demokratyzacyjne, oferując m.in. polskie wzorce. Wiceminister mówiła, że w zakresie demokratyzacji podejmowane są działania w różnych sferach. Na przykład na Białorusi jest to kwestia dostępu do niezależnej informacji na Białorusi; edukacja, w tym stypendia; czy wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego.

Kraje Partnerstwa Wschodniego to: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Program PW został opracowany przez Polskę i Szwecję; jego głównym celem jest zbliżenie tych państw do UE m.in. poprzez ustanowienie politycznego stowarzyszenia oraz pogłębionych i kompleksowych stref wolnego handlu.

Jak mówiła Pełczyńska-Nałęcz, poza krajami PW, Polska stosunkowo dużo środków - 30 mln zł - przeznaczyła na projekty rozwojowe w Afganistanie. - _ Jeśli jesteśmy militarnie, musimy być też w tej innej dziedzinie (pomocy rozwojowej-PAP) _ - oceniła. Działania w tym kraju - dodała - skierowane są na budowanie potencjału administracji afgańskiej, odbudowanie infrastruktury i wsparcie przedsiębiorczości.

Czytaj więcej w Money.pl
100 uwag do ważnego planu Sikorskiego Najwięcej uwag dotyczyło reformy szkolnictwa poza polskimi granicami, która przewiduje zmianę filozofii podziału środków na ten cel.
Oto pomysły Berlina i Warszawy na kryzys Szefowie MSZ Niemiec i Polski mówią o _ nowej wizji Europy _.
Groźnie poza kurortami. MSZ ostrzega turystów Za szczególnie niebezpieczne MSZ uważa wycieczki do Tunisu i innych dużych miast oraz na Saharę i na obszary graniczące z Libią i Algierią.
Tagi: pomoc dla afryki, msz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz