Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ponad 200 tys. demonstrantów w Syrii

0
Podziel się:

Syryjczycy wyszli tłumnie na ulice po wczorajszych modłach w meczetach i wzywają do ustąpienia prezydenta.

Ponad 200 tys. demonstrantów w Syrii
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)
bESJjEIB

Ponad 200 tys. osób wyszło na ulice miasta Hims, w środkowej Syrii, by protestować przeciwko krwawemu reżimowi prezydenta Baszara el-Asada - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Według tego źródła, Syryjczycy wyszli tłumnie na ulice różnych części miasta po wczorajszych modłach w meczetach i wzywają do ustąpienia prezydenta. Z rąk sił bezpieczeństwa zginął dotąd jeden cywil - podali obrońcy praw człowieka. Do walki z jedną z manifestacji władze wysłały czołgi. Jest wielu rannych i zatrzymanych.

Do miasta Hims, otoczonego przez syryjskie wojsko od wielu tygodni, przylgnęło określenie _ stolica rewolucji _ ze względu na licznie odbywające się tam protesty antyrządowe, które przybrały formę oporu zbrojnego przeciwko reżimowi. Demokratyczne protesty, które rozpoczęły się w marcu, są krwawo tłumione przez siły rządowe. Przeciwko nim walczą zbuntowani żołnierze, którzy w ostatnich tygodniach nasilili ataki na cele wojskowe.

bESJjEID

Założyciel Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdurrahman mówił wczoraj, że od marca w Syrii zginęło 3601 cywilów i 1342 żołnierzy. Wśród zabitych jest 277 osób poniżej 18. roku życia, 159 ofiar tortur i 113 kobiet.

Choć demonstracje odbywają się w takich miastach jak Hims, Hama, czy Idlib, na razie omijają one dwa największe ośrodki miejskie kraju, czyli Damaszek i Aleppo. Tam _ handlowcy i ludzie bogaci mają powiązania z rządem _ - tłumaczył Abdurrahman.

O sytuacji w Syrii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t86840.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybory;samorzadowe;w;syrii;mimo;walk;i;protestow,193,0,988097.html) Ludzie giną na ulicach. Zaczęły się wybory W Syrii rozpoczęły się wybory samorządowe, pierwsze od wybuchu w marcu antyprezydenckiej rewolty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t190321.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/turcja;ostrzega;nie;bedziemy;sie;przygladac,191,0,986303.html) Ostrzegają: Nie będziemy stać bezczynnie Ankara nie wyklucza reakcji na wydarzenia w Syrii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t197813.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;wpusci;obserwatorow;boi;sie;sankcji,179,0,982451.html) Reżim mięknie. Wpuszczą obserwatorów Damaszek zaakceptował żądanie Ligi Arabskiej dotyczące przysłania jej obserwatorów do Syrii.
bESJjEJe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)