Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad 20 tysięcy szkód powodziowych zgłoszonych do PZU

0
Podziel się:

Najwięcej - prawie 6 tysięcy - pochodzi ze Śląska.

Ponad 20 tysięcy szkód powodziowych zgłoszonych do PZU
(PAP/Mirosław Trembecki)

**Ubezpieczyciel podał, że największą liczbę szkód zgłoszono z województwa śląskiego - prawie 6 tysięcy, małopolskiego - prawie 5 tys. 500 i podkarpackiego - prawie 2 tys. 500 zgłoszeń.

Główne przyczyny szkód zgłaszanych przez klientów PZU to: powódź, deszcz nawalny, podtopienie, zalanie oraz przepięcie w sieciach elektroenergetycznych.

Znajdujące się na południu Polski Mobilne Biuro PZU POMOC w piątek przyjmuje zgłoszenia szkód w Ustroniu. _ Od godz. 8. do 13. przyjęto zgłoszenia z 70 gospodarstw. Szacuje się, że do końca dnia liczba ta zbliży się do 200 _ - podało PZU.

Od godz. 15. w piątek autokar biura będzie stacjonował na rynku w Cieszynie. 22 maja Mobilne Biuro PZU POMOC będzie pracowało w Goczałkowicach, przy kościele parafialnym oraz w Kaniowie, na skrzyżowaniu przy sklepie spożywczym. 25 maja znajdzie się ono na rynku w Wadowicach, 24 maja na rynku w Łapanowie, a 25 maja pod urzędem gminy w Szczurowie.

PZU przypomniało też, że na terenie całego kraju pracują mobilni eksperci PZU szacujący szkody związane z powodzią, do których stale mogą zwracać się powodzianie.

_ - W celu ułatwienia oszacowania szkody, warto wykonać dokumentację fotograficzną, a wszystkie zniszczone przez wodę meble, dywany, sprzęty i inne należy złożyć w jedno miejsce, tak by ekspertowi zakładu było łatwiej oszacować wartość zniszczeń _ - czytamy w komunikacie PZU.

Zarząd województwa zdecydował o przeznaczeniu 45 mln zł na usuwanie skutków powodzi, głównie na naprawę dróg i budynków, którymi zarządza samorząd województwa.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premier Donald Tusk wizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom *W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)