Notowania

powódź 2010
21.05.2010 14:35

Ponad 20 tysięcy szkód powodziowych zgłoszonych do PZU

Najwięcej - prawie 6 tysięcy - pochodzi ze Śląska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Mirosław Trembecki)

*Ubezpieczyciel podał, że największą liczbę szkód zgłoszono z województwa śląskiego - prawie 6 tysięcy, małopolskiego - prawie 5 tys. 500 i podkarpackiego - prawie 2 tys. 500 zgłoszeń.*

Główne przyczyny szkód zgłaszanych przez klientów PZU to: powódź, deszcz nawalny, podtopienie, zalanie oraz przepięcie w sieciach elektroenergetycznych.

Znajdujące się na południu Polski Mobilne Biuro PZU POMOC w piątek przyjmuje zgłoszenia szkód w Ustroniu. _ Od godz. 8. do 13. przyjęto zgłoszenia z 70 gospodarstw. Szacuje się, że do końca dnia liczba ta zbliży się do 200 _ - podało PZU.

Od godz. 15. w piątek autokar biura będzie stacjonował na rynku w Cieszynie. 22 maja Mobilne Biuro PZU POMOC będzie pracowało w Goczałkowicach, przy kościele parafialnym oraz w Kaniowie, na skrzyżowaniu przy sklepie spożywczym. 25 maja znajdzie się ono na rynku w Wadowicach, 24 maja na rynku w Łapanowie, a 25 maja pod urzędem gminy w Szczurowie.

PZU przypomniało też, że na terenie całego kraju pracują mobilni eksperci PZU szacujący szkody związane z powodzią, do których stale mogą zwracać się powodzianie.

_ - W celu ułatwienia oszacowania szkody, warto wykonać dokumentację fotograficzną, a wszystkie zniszczone przez wodę meble, dywany, sprzęty i inne należy złożyć w jedno miejsce, tak by ekspertowi zakładu było łatwiej oszacować wartość zniszczeń _ - czytamy w komunikacie PZU.

Zarząd województwa zdecydował o przeznaczeniu 45 mln zł na usuwanie skutków powodzi, głównie na naprawę dróg i budynków, którymi zarządza samorząd województwa.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premier Donald Tusk wizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom *W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )**
* **[ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ ) **
Tagi: powódź 2010, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, ubezpieczenia, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz