Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ponad połowa Polaków zarabia poniżej średniej

0
Podziel się:

Mimo wzrostu gospodarczego płace są wciąż niskie. Co drugi Polak zarabia mniej niż 2200 zł.

Ponad połowa Polaków zarabia poniżej średniej
(PAP/Mirosław Trembecki)

Mimo wzrostu gospodarczego, płace są wciąż niskie. Co drugi Polak zarabia mniej niż 2 200 złotych - pisze "Gazeta Prawna". Zarobki ponad 65 procent Polaków nie przekraczają średniej płacy.

Mężczyźni zarabiają o 21 procent więcej niż kobiety, najniższe pensje otrzymują młodzi. Najlepiej wynagradzani są między innymi prawnicy, informatycy i górnicy - wylicza "Gazeta Prawna".

Dane GUS, który bada zarobki Polaków, nie pozostawiają złudzeń. Są one niskie. A firmy coraz częściej narzekają, że przez obecny 10-procentowy ich wzrost mogą mieć kłopoty, bo staną się mniej konkurencyjne. Z drugiej strony, niskie pensje już przysparzają strat i imi i gospodarce" - czytamy w komentarzu gazety.

"Pracownicy wiedzą, ile mogą zarobić poza Polską. Często wolą emigrację" - dodaje autor. Zdaniem publicysty "Gazety Prawnej", rząd powinien więc obniżać koszty pracy i stwarzać firmom warunki, aby podwyższały pensje.
"Firmy powinny się zastanowić, na ile korzystna jest dla nich polityka oszczędzania na pracownikach, tym bardziej, że jest ich coraz mniej, a ceny, po jakich firmy sprzedają towary i usługi, są na poziomie Unii Europejskiej. Płace natomiast daleko w tyle" - konkluduje komentator "Gazety Prawnej".

ZOBACZ TAKŻE:

pieniądze
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)