Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Poncyljusz: Partie wydają subwencje na limuzyny

0
Podziel się:

Partie mają na kontach potężne pieniądze.

Poncyljusz: Partie wydają subwencje na limuzyny

Money.pl: W Senacie trwają prace nad rozwiązaniem, które zawieszałoby subwencje budżetowe dla partii politycznych. Co będzie z małymi partiami, takimi jak PJN, jeżeli przejdzie wariant z zawieszeniem finansowania partii politycznych z budżetu?

Paweł Poncyliusz, poseł PJN: A co jest dzisiaj? Dzisiaj też nic z tego nie wynika.

Ale w przypadku wyborów PJN nie dostanie zwrotu wydatków na kampanię.

Każda partia dostałaby zwrot pieniędzy po wyborach, bez względu czy będą wiosną, czy jesienią. Przed wyborami nic z tego nie mamy, to po pierwsze. Po drugie, dzisiaj jest tak, że te subwencje finansują administrację partyjną, a nie idą na działalność partii. Nie wzmacniają regionów, nie wspierają działalności analityków ani finansowania prawników, którzy pomagaliby ludziom.

W dużej części subwencja idzie po prostu na administrację, limuzyny, na lokale, na etaty i to osób, które _ obsługują _ partie technicznie, a nie merytorycznie. Bez subwencji nie ma wielkiej tragedii. Partie z głodu nie umrą, tym bardziej, że te większe mają na swoich kontach potężne pieniądze.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t123965.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/subwencje;dla;partii;zostaja;kaczynski;grozi;tuskowi,126,0,727934.html) Subwencje dla partii zostają. Kaczyński grozi Tuskowi Czy zawieszenie finansowania nie byłoby dodatkowym wzmocnieniem właśnie tych dużych partii, które mają za co przetrwać bez subwencji?

Mniej martwię się o partie polityczne, a bardziej o budżet państwa. Jeśli dziś toczy się debata budżetowa i mówimy o tym, że brakuje nam na wiele rzeczy pieniędzy, to my pokazujemy źródło finansowania paru drobnych rzeczy. W skali roku to jest kwota ponad 100 milionów złotych, a w skali całej kadencji to jest ponad pół miliarda. To są pieniądze, z którymi można coś konkretnego zrobić.

Według Janusza Piechocińskiego zlikwidowanie subwencji budżetowych przyczyni się do powrotu korupcji. Poseł PSL stwierdził, że lobbyści będą sobie kupować posłów. Zgadza się pan z tymi wypowiedziami?

Jeżeli ktokolwiek stawia takie dictum, że albo będą pieniądze z budżetu państwa na finansowanie partii, albo będziemy brać łapówki, to środowisko Polska Jest Najważniejsza mówi tak: przy tej sytuacji budżetowej nie musi być finansowania przez najbliższe lata i my obiecujemy że łapówek nie będziemy brali. Jeśli inni biorą łapówki, kiedy nie dostają pieniędzy z budżetu państwa, to niech wyborcy oceniają czy to jest dobre, czy złe postępowanie.

Obecny system finansowania, jak mówią jego obrońcy, służy większej przejrzystości w wydawaniu pieniędzy przez partie.

Tak naprawdę dzisiejszy system powoduje to, że partie mają kilkudziesięciomilionowe budżety na czas kampanii wyborczej, za co kupują billboardy i czas reklamowy w telewizjach. Tak naprawdę nic z tych środków nie pojawia się na poziomie regionów. Wiem to też po swoim przykładzie, wieloletniego członka PiS.

Nie widziałem żadnej złotówki z subwencji budżetowych, która by wspierała działanie mnie jako posła regionalnego, czy jako polityka regionalnego. To wszystko było przejadane przez centralę. Opowiadanie, że bez tych pieniędzy zacznie się dziać coś złego albo że jakość polityki się zmniejszy, jest kompletną pomyłką i nieprawdą.

Może w takim razie trzeba w ustawie zapisać, że partie pieniądze muszą przeznaczać na wspieranie swoich działań w regionach, a nie na reklamy?

Jeśli chodzi o wsparcie _ think tanków _ to jest to dobry kierunek. Zresztą jest ustawa, która od wielu miesięcy leży w Sejmie i końca prac nad nią nie widać. Ale z drugiej strony warto pamiętać o sytuacji budżetowej. Wiemy już, że Polska nie jest tą zieloną wyspą, więc warto by było oszczędzać na politykach. Zwłaszcza gdy z drugiej strony rząd sięga do kieszeni podatników podnosząc VAT.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t117153.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;jest;kryzys;zawieszamy;subwencje;kategorycznie,184,0,724408.html) Tusk: Jest kryzys, zawieszamy subwencje kategorycznie! Premier uważa, że jeśli SLD nie poprze tej inicjatywy, obleje egzamin ze społecznej wrażliwości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t111602.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/chocholowski;zamiast;zabierac;dajmy;politykom;wiecej;pieniedzy,86,0,723542.html) Chochołowski: Zamiast zabierać, dajmy politykom więcej pieniędzy! Zabierzmy, zawieśmy, ograniczmy dotacje partiom politycznym, a do tego zmniejszmy liczbę posłów. Brzmi to zgrabnie, jednak pomysły te są, mówiąc oględnie, kiepskie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t20401.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/partie;bez;subwencji;napieralski;to;haslo;wyborcze,124,0,724860.html) Partie bez subwencji? Napieralski: To hasło wyborcze Szef SLD uważa, że oszczędności można szukać gdzie indziej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)