Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawa koniunktury gospodarczej

0
Podziel się:

W marcu uległa poprawie koniunktura w handlu detalicznym, budownictwie oraz w przemyśle

Koniunktura w handlu detalicznym polepszyła się w marcu do minus 23 z minus 30 w lutym - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Wśród badanych przedsiębiorstw 13 proc. odnotowało poprawę koniunktury, a 36 pogorszenie.

Firmy handlowe dostrzegły wyraźnie mniejsze niż przed miesiącem ograniczenia bieżącej sprzedaży. Zmniejszają się też problemy z regulowaniem bieżących zobowiązań finansowych.

Po raz pierwszy, od czerwca 2001 roku, poprawiły się prognozy sprzedaży. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej także są mniej pesymistyczne niż w lutym.

Największe jednostki, zatrudniające więcej niż 250 osób, odnotowały pozytywną koniunkturę. Wskaźnik koniunktury wzrósł do plus 1 z minus 8 w lutym. W nadchodzących miesiącach spodziewają się one wzrostu sprzedaży, ale prognozy sytuacji finansowej są negatywne. Utrzyma się też duża skala zwolnień.

Natomiast najmniejsze firmy, zatrudniające mniej niż 9 osób, najgorzej oceniają koniunkturę. Wskaźnik koniunktury wśród nich wyniósł minus 34 wobec minus 41 w lutym. Prognozy sprzedaży i sytuacji finansowej nadal są negatywne, ale nieco lepsze niż przed miesiącem.

Główny Urząd Statystyczny odnotował w marcu poprawę koniunktury w budownictwie do minus 3 pkt. z minus 15 w lutym - poinformował GUS w środę.

W marcu poprawiły się oceny portfela zamówień na roboty budowlane, chociaż nadal są negatywne. Prognozy zamówień na najbliższe 3 miesiące są optymistyczne.

Przedsiębiorstwa negatywnie oceniają bieżącą produkcję, chociaż lepiej, niż w ubiegłym miesiącu. Prognozy produkcji są na najbliższe miesiące są pozytywne.

Firmy nie oczekują poprawy złej sytuacji finansowej w nadchodzących miesiącach. Jednak przewidywania w tym zakresie są mniej pesymistyczne, niż przed miesiącem.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy można się spodziewać dalszego spadku cen realizacji robót budowlanych.

W marcu tylko 0,6 proc. badanych przedsiębiorstw budowlanych nie odczuwało jakichkolwiek barier w swojej działalności. Największą barierą jest niedostateczny popyt, wymieniany przez około 84 firm oraz konkurencja na rynku (74 proc.).

Wskaźnik koniunktury w przemyśle polepszył się w marcu do minus, 9 z minus 12 w ubiegłym miesiącu - poinformował Główny Urząd Statystyczny w środę.

To już trzeci z kolei miesiąc, w którym koniunktura w przemyśle się poprawiła.

Spośród badanych przedsiębiorstw poprawę koniunktury syngalizuje 19 proc., a pogorszenie 28 proc. Przedsiębiorstwa publiczne gorzej oceniają koniunkturę niż prywatne.

Poprawiły się w marcu oceny popytu bieżącego, dzięki poprawie ocen popytu krajowego. Oceny popytu zagranicznego nie zmieniły się od ubiegłego miesiąca. Nadal negatywne są oceny bieżącej produkcji, chociaż poprawiły się od lutego. Firmy prognozują dalszą poprawę popytu i produkcji w najbliższych miesiącach.

Przedsiębiorstwa nadal mają trudności ze ściąganiem należności od kontrahentów i w ciągu najbliższych miesięcy nie spodziewają się poprawy swojej sytuacji finansowej.

W ciągu nadchodzących trzech miesięcy można się spodziewać dalszych redukcji zatrudnienia, a ceny wyrobów mogą się nieznacznie obniżyć.

Spośród wszystkich badanych branż pozytywny wskaźnik koniunktury odnotowali tylko producenci masy włóknistej i papieru (wskaźnik plus 20, wzrost o 7 pkt. wobec lutego), i wyrobów chemicznych (wskaźnik 0, tyle samo, co w lutym).

Najgorsze oceny formułują m.in. producenci odzieży (minus 31, spadek o 3 pkt.), maszyn i urządzeń (minus 26, spadek o 3 pkt.), metali i wyrobów z metali (minus 22, spadek o 4 pkt.), mebli (minus 15, spadek o 4 pkt.).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)