Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poprawa koniunktury w przemyśle

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł w styczniu do poziomu minus 14 z minus 22 w grudniu. Poprawiły się prognozy dotyczące kształtowania się przyszłego popytu

bEJzzqoR

- poinformował Główny Urząd Statystyczny w poniedziałek.

Wśród badanych przedsiębiorstw 14 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, 28 proc. - pogorszenie. Przedsiębiorstwa prywatne lepiej oceniały koniunkturę niż przedsiębiorstwa publiczne.

Niektórzy producenci nadal zmniejszali bieżącą produkcję, w związku z ograniczonym popytem. Jednak ich przewidywania dotyczące kształtowania się przyszłego popytu są korzystne, a w ślad za tym - korzystne prognozy produkcji.

bEJzzqoT

Przedsiębiorcy negatywnie ocenili bieżącą sytuację finansową, zarówno w zakresie terminowego regulowania zobowiązań finansowych, jak i ściągania należności od kontrahentów. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się dalszego pogorszenia swej sytuacji finansowej.

Prognozują też w nadchodzących miesiącach dalsze redukcje zatrudnionych, chociaż na skalę nieznacznie mniejszą niż przewidywano w ubiegłym miesiącu, i nieznaczny wzrost cen wyrobów przemysłowych.

Pozytywną koniunkturę odnotowali w styczniu producenci maszyn i aparatury elektrycznej (plus 2, wzrost o 17 pkt. wobec grudnia) i wyrobów celulozowo-papierniczych (plus 1, wzrost o 7 punktów).

Najgorsze oceny formułują producenci odzieży (minus 35, wzrost o 1 punkt), maszyn (minus 30, wzrost o 2 punkty), pojazdów mechanicznych (minus 27, spadek o 25 punktów), wyrobów z surowców niemetalicznych (minus 26, wzrost o 7 punktów), wyrobów z drewna (minus 26, wzrost o 7 punktów), wyrobów z metali (minus 25, wzrost o 7 punktów), wyrobów ze skóry (minus 22, wzrost o 10 punktów).

bEJzzqpu
przemysł
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)