Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawa koniunktury w przemyśle

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł w sierpniu do minus 3 z minus 6 przed miesiącem

- poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Wśród badanych przedsiębiorstw 21 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 24 proc. pogorszenie. Przedsiębiorstwa publiczne wyraźnie gorzej oceniają koniunkturę, niż prywatne.

W sierpniu poprawiły się oceny popytu w przemyśle, głównie dzięki zwiększeniu popytu zagranicznego. W ślad za tym przedsiębiorcy lepiej oceniają bieżącą produkcję, niektórzy decydują się także na lekkie rozszerzenie produkcji. Przewidywania dotyczące kształtowania się dalszego popytu są pozytywne, ale mniej optymistyczne, niż miesiąc temu. Firmy oceniają, że łatwiej jest im ściągać należności od kontrahentów i na bieżąco regulować swoje zobowiązania finansowe, ale nadal negatywnie postrzegają swoją sytuację finansową. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się niewielkiego pogorszenia sytuacji finansowej. W ciągu nadchodzących trzech miesięcy redukcja zatrudnienia utrzyma się w takiej skali, jak prognozowano w lipcu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrosnąć.

Najlepiej oceniają w sierpniu koniunkturę producenci masy włóknistej, papieru i wyrobów z papieru (wskaźnik 15 pkt., o 9 pkt. więcej, niż w lipcu), skór wyprawionych i wyrobów ze skór wyprawionych (10 pkt., wzrost o 12 pkt.), maszyn i aparatury elektrycznej (9 pkt. wzrost o 8 pkt.), wyrobów włókienniczych (8 pkt., wzrost o 9 pkt.), wyrobów chemicznych (0, wzrost o 7 pkt.). Najgorsze oceny formułują producenci metali (minus 25, tyle samo co w lipcu), pozostałego sprzętu transportowego (minus 21, wzrost o 2 pkt.), maszyn i urządzeń (minus 19, spadek o 3 pkt.), odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 18, spadek o 3 pkt.), pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (minus 13, spadek o 10 pkt.), metalowych wyrobów gotowych (minus 12, wzrost o 2 pkt.).

przemysł
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)