Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poprawa na rynku pracy już w najbliższych miesiącach

0
Podziel się:

Spada Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), który informuje z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia.

Poprawa na rynku pracy już w najbliższych miesiącach
(Andrzej Wawok/Reporter)
bESuxbLp

Spada Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), który informuje z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, co zapowiada dalszą poprawę na rynku pracy - wynika z badań BIEC.

_ Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) utrzymuje tendencję spadkową od ponad trzech kwartałów. Zmiany te zapowiadają dalszą poprawę sytuacji na rynku pracy i spadek stopy bezrobocia _ - napisano w raporcie.

Dodano, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia w kwietniu w stosunku do marca br. zmalała o niespełna 0,1 pkt procentowy i wyniosła 12,6 proc. _ Kwietniowa, raportowana przez GUS, wyraźnie niższa stopa bezrobocia (spadek z 13,5 proc. w marcu br. do 13 proc. w kwietniu), to ciągle efekt dominującego działania czynników sezonowych, które mają charakter krótkotrwały. Należy spodziewać się, że w drugim półroczu postępujące w gospodarce ożywienie i związane z nim działanie czynników cyklicznych przełoży się na trwałe tendencje do obniżania bezrobocia _ - napisano.

bESuxbLr

BIEC podał, że spośród siedmiu składowych wskaźnika, w kierunku jego spadku oddziaływały cztery składowe, trzy spośród nich działały w kierunku przeciwnym.

_ Zmienną, która najsilniej od kilku miesięcy wpływa na spadek wskaźnika a tym samym przyczynia się do poprawy sytuacji na rynku pracy, była zwiększająca się liczba ofert pracy kierowanych przez firmy do rejonowych urzędów pracy. W ujęciu miesięcznym w PUP-ach zarejestrowano wprawdzie nieznacznie mniej ofert zatrudnienia niż przed miesiącem, jednak w stosunku do sytuacji sprzed roku odnotowujemy wyraźną poprawę. W ciągu ostatnich trzech miesięcy strumień napływu ofert pracy był o ponad 11 proc. większy niż w tych samych miesiącach roku ubiegłego _ - napisano.

Czytaj więcej w Money.pl

bESuxbLS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)