Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawia się koniunktura w budownictwie

0
Podziel się:

Ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie w I kwartale 2005 roku przyjął wartość minus 5,6, zbliżając się w ten sposób do poziomu z I kwartału 1998 r., gdy wynosił minus 2,5 - podał w poniedziałek Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH)

"Wyniki badania koniunktury w budownictwie w I kwartale 2005 r. potwierdzają trwałość tendencji obserwowanych od prawie 4 lat. Stopniowa poprawa koniunktury następuje w całym budownictwie, jej pozytywne skutki coraz częściej są odczuwane również w sektorze firm prywatnych, chociaż nadal w znacznie lepszej sytuacji znajdują się zakłady duże w porównaniu z małymi i średnimi" - piszą autorzy badania.

Instytut wskazuje, że w obu sektorach własnościowych także obecne wartości wskaźnika koniunktury są wyższe niż w dowolnym I kwartale po 1998 r. Dla sektora prywatnego wskaźnik koniunktury przyjmuje wartość minus 4,7, dla sektora publicznego minus 6,5.

"Stopniowe zmniejszanie się dystansu pomiędzy koniunkturą sektora prywatnego i publicznego, obserwowane w minionym roku, doprowadziło w bieżącym kwartale do niewielkiej przewagi firm prywatnych" - piszą autorzy badania.

W znacznie trudniejszej sytuacji niż zakłady duże znajdują się zakłady małe i średnie. Dla zakładów zatrudniających do 20 pracowników wskaźnik koniunktury wynosi minus 8,4, przy zatrudnieniu od 21 do 100 osób minus 9,5. W wypadku przedsiębiorstw o zatrudnieniu powyżej 100 osób wskaźnik ten ma znacznie wyższą, dodatnią wartość 5,3.

Zróżnicowanie wśród pozostałych analizowanych grup klasyfikacyjnych firm budowlanych także jest znaczne. Dla firm istniejących przed 1990 r. wskaźnik koniunktury wynosi 1,1, a dla założonych później minus 9,9. Dla zakładów krajowych będących własnością osób fizycznych ma wartość minus 3,3, dla pozostałych prywatnych zakładów krajowych minus 0,4. Dla przedsiębiorstw państwowych wskaźnik wynosi minus 6,2, dla zakładów komunalnych minus 13,7.

Badanie IRG SGH pokazuje zwiększanie się zatrudnienia w budownictwie. Saldo zatrudnienia w ujęciu ogółem jest wyższe o ponad 5 punktów niż rok temu. W sektorze prywatnym obecne saldo zatrudnienia jest zbliżone do I kwartału 1999 r., lecz w sektorze publicznym jest niższe o ponad 9 punktów niż wtedy.

Pod względem portfela zamówień w znacznie lepszej sytuacji znajdują się firmy sektora prywatnego. W sektorze publicznym saldo zamówień ogółem jest niższe o ponad 16 punktów niż w prywatnym.

Ogólne saldo portfela zamówień firm budowlanych ma wartość minus 35,2, saldo portfela zamówień krajowych minus 41,1. Salda zamówień większe niż obecnie po raz ostatni wystąpiły w I kwartale 1998 r.

Instytut informuje, że odsetek przedsiębiorstw budowlanych eksportujących swe usługi wynosi obecnie 12,4 proc.. Ogólne saldo portfela zamówień eksportowych ma wartość 3,0 i jest to pierwsza dodatnia wartość tego salda zanotowana w I kwartale od początku niniejszego badania koniunktury w budownictwie.

Sytuacja finansowa firm budowlanych nadal się poprawia. Salda sytuacji finansowej większe niż obecnie po raz ostatni wystąpiły w I kwartale 1997 r.

Ponadto trwa obserwowany od połowy 2004 r. spadkowy trend cen usług budowlanych. Największy spadek cen występuje w grupie najmniejszych zakładów prywatnych, zatrudniających do 10 osób.

Nakłady inwestycyjne w budownictwie nadal rosną, kontynuowana jest więc tendencja obserwowana w ciągu minionego roku. Obecne saldo inwestycji w ujęciu ogółem jest większe o 5,5 punktu niż w I kwartale 2004 r. i zbliżone do I kwartału 1999 r.

budownictwo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)