Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Porażka Baracka Obamy. Nie ma porozumienia, rygorystyczne cięcia wchodzą w życie

0
Podziel się:

Tylko do września oszczędności sięgną 85 mld dolarów! Docelowo, w ciągu 10 lat, Stany muszą zaoszczędzić 1,2 bln dolarów.

Porażka Baracka Obamy. Nie ma porozumienia, rygorystyczne cięcia wchodzą w życie
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent USA Barack Obama podpisał rozporządzenie dotyczące cięć w budżecie federalnym, co oznacza, że od dziś w Stanach Zjednoczonych radykalnie zostają ograniczone wydatki państwa - poinformował Biały Dom.

Tylko do września oszczędności sięgną 85 mld dolarów. Obama do ostatniej chwili próbował zapobiec takiej sytuacji, jednak nie znalazł rozwiązania, które satysfakcjonowałoby obie partie w amerykańskim Kongresie. Obama wyraził nadzieję, że za jakiś czas da się osiągnąć porozumienie.

Nazywane popularnie _ sekwestrem _ cięcia mają wynieść 1,2 bln dolarów w ciągu 10 lat, w tym 85 mld dolarów już w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy. Wydatki obronne zostaną zredukowane o 8 proc. (czyli o około 43 mld), a nakłady na rozmaite programy cywilne o 5 proc. Nie wszystkie jednak cięcia nastąpią od razu. Wciąż możliwe są więc negocjacje, by przynajmniej złagodzić ich konsekwencje.

Konieczność automatycznych cięć wynika z umowy zawartej latem 2011 roku między Białym Domem a Republikanami w Kongresie. Pod takim warunkiem Republikanie zgodzili się na podniesienie ustawowego maksymalnego poziomu zadłużenia USA. Umowa przewidywała, że jeśli obie strony nie osiągną porozumienia w sprawie cięć wydatków budżetowych do końca 2012 r., to cięcia nastąpią automatycznie. Tuż przed końcem ubiegłego roku przesunięto ten termin do 1 marca 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Kongres się nie dogadał. Automatyczne cięcia W wyniku cięć pracę ma stracić 14 tys. nauczycieli, a 70 tys. dzieci z biednych rodzin zostanie pozbawionych wsparcia na wczesną naukę;
Zostało zaledwie 10 dni. Cięcia pogrążą gospodarkę USA? W grę wchodzą automatyczne cięcia o wartości 85 miliardów dolarów i utrata nawet miliona miejsc pracy.
Recesja zagraża amerykańskiej gospodarce. Fiasko ważnych rozmów Od dziś do końca roku budżet amerykański musi zaoszczędzić 85 mld dolarów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)