Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Porozumienie z Iranem możliwe? Teheran zmienia podejście

0
Podziel się:

Szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif poinformował, że po
negocjacjach w Genewie konieczne jest spotkanie na poziomie ministerialnym, by sfinalizować ewentualne porozumienie.

Porozumienie z Iranem możliwe? Teheran zmienia podejście
(Polaris/East News)
bEEqbpLV

Szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif poinformował, że po rozpoczynających się we wtorek w Genewie dwudniowych rozmowach sześciu światowych mocarstw z Iranem _ konieczne jest _ spotkanie na poziomie ministerialnym, by sfinalizować ewentualne porozumienie.

_ - Mam nadzieję, że do środy będziemy mogli wypracować mapę drogową, lecz najprawdopodobniej trzeba będzie zorganizować nowe spotkanie ministerialne _ - napisał Zarif w niedzielę wieczorem na swym Facebooku. _ Chcemy zmienić podejście z ostatnich lat, które nie dało żadnego rezultatu _ - dodał.

Spotkanie przedstawicieli grupy 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa - USA, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii - oraz Niemiec) i Iranu, którzy mają rozmawiać na temat kontrowersyjnego irańskiego programu nuklearnego, ma odbywać się na poziomie dyrektorów politycznych i wiceministrów spraw zagranicznych.

bEEqbpLX

W niedzielę agencja AFP informowała, że rozmowy rozpocznie we wtorek minister Zarif; następnie ma je prowadzić szef irańskich negocjatorów ds. nuklearnych, wiceminister spraw zagranicznych ds. prawnych i międzynarodowych Abbas Aragczi.

23 września przedstawiciel amerykańskich władz powiedział anonimowo, że sekretarz stanu USA John Kerry weźmie udział w genewskich rokowaniach.

Do pierwszego spotkania ministrów spraw zagranicznych _ szóstki _ i Iranu po pięciomiesięcznej przerwie doszło pod koniec września w Nowym Jorku na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Poprzednia ich runda zakończyła się na początku kwietnia w Kazachstanie bez zbliżenia stanowisk stron.

Przedstawiciele 5+1 domagają się od Iranu zamknięcia ośrodka wzbogacania uranu w Fordo i przekazania za granicę zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc.

bEEqbpMd

Szef irańskich negocjatorów ds. nuklearnych, na którego w niedzielę powoływała się tamtejsza telewizja państwowa, oświadczył, że Teheran odmawia odesłania za granicę swych zapasów wzbogaconego uranu. Jak to ujął Abbas Aragczi, _ dla Iranu czerwoną linią w negocjacjach jest wzbogacanie uranu _.

Podkreślił, że zespół irańskich negocjatorów ds. nuklearnych _ będzie bronił praw Iranu i nie ustąpi ani na jotę _ w sprawie cywilnego wykorzystania technologii jądrowej, w tym wzbogacania uranu.

Iran systematycznie zaprzecza zarzutom dotyczącym zamiarów budowy bomby atomowej; twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie cywilny. Opublikowany w listopadzie 2011 roku poufny raport MAEA zawiera informacje dotyczące istnienia potencjalnie militarnych aspektów irańskiego programu nuklearnego.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEqbpMe
bEEqbpMy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)