Notowania

wiadomości
02.01.2014 23:45

Port w Gdyni otrzyma środki na inwestycje

Kwota pozyskana z Unii Europejskiej to 210 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gerard/REPORTER)

Port w Gdyni dostanie z Unii Europejskiej ponad 210 mln zł na inwestycje o wartości ponad 404 mln zł, realizowane do 2015 roku. Przebudowany ma być m.in. intermodalny terminal kolejowy oraz Nabrzeże Szwedzkie.

Jak poinformowano w czwartek w komunikacie, pod koniec roku przedstawiciele portu i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisali cztery umowy o dofinansowaniu inwestycji w porcie w Gdyni.

Ponad 39 mln zł (50 procent kwoty wydatków kwalifikowalnych) otrzyma port na przebudowę intermodalnego terminalu kolejowego. Całkowity koszt to około 96 mln zł. Prace budowlane będą realizowane w latach 2014-2015. Zakłada się, że inwestycja wpłynie na zwiększenie efektywności pracy terminalu oraz przyczyni się do zmniejszenia ruchu ciężkich pojazdów samochodowych na drogach (naczepy wraz z kontenerem przewożone będą koleją).

Poinformowano, że prawie 49 mln zł (około 81 proc. maksymalnej kwoty wydatków kwalifikowalnych) port w Gdyni otrzyma na przebudowę Nabrzeża Szwedzkiego oraz ponad 50 mln zł (około 85 proc. kwoty wydatków kwalifikowalnych) na zagospodarowanie rejonu Nabrzeża Bułgarskiego.

Inwestycje na Nabrzeżu Szwedzkim przewidują m.in. przebudowę nabrzeża portowego wraz z dostępem drogowo-kolejowym oraz budowę instalacji odbierającej ścieki ze statków. Inwestycja ma lepiej dostosować terminal do przewozów kolejowych.

W ramach zagospodarowania rejonu Nabrzeża Bułgarskiego w Porcie Gdynia powstaną nowe nabrzeża, drogi, plac manewrowo-składowy i infrastruktura sieciowa. Zaznaczono, że to jeden z najistotniejszych i najpoważniejszych - pod względem finansowym - projekt inwestycyjny gdyńskiego portu. Koszt całkowity przedsięwzięcia, które realizowane ma być do 2015 roku, przekracza 101 mln zł. Celem projektu jest zwiększenie możliwości przeładunkowych w zachodniej części portu.

Ponad 72,5 mln zł (czyli prawie 85 proc. kwoty wydatków kwalifikowalnych) port otrzymał na infrastrukturę dostępu drogowego i kolejowego do wschodniej części Portu Gdynia. Całkowity koszt realizacji tego projektu to ok. 112,5 mln zł.

Dzięki dofinansowaniu z UE w porcie w Gdyni do 2015 roku zostaną zrealizowane inwestycje o łącznej wartości ponad 404 mln zł. Resztę kosztów inwestycji pokryje Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA ze środków własnych.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. to spółka zarządzająca terenami i infrastrukturą na terenie gdyńskiego portu o powierzchni ponad 500 ha. Na jego terenie działają niezależne spółki eksploatacyjne, m.in.: Bałtycki Terminal Drobnicowy, Morski Terminal Masowy, Bałtycka Baza Masowa, Portowy Zakład Techniczny i Wydział Usług Żeglugowych i Portowych.

Na inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury portowej ZMPG w latach 2013-2015 planuje wydać ponad 736 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz