Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalczycy zmienią władzę? Sondaż

0
Podziel się:

Opozycyjna Partia Socjaldemokratyczna mogłaby zdobyć absolutną większość w parlamencie.

Portugalczycy zmienią władzę? Sondaż
(Morgaine/CC/Flickr)

Portugalska opozycyjna centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna mogłaby zdobyć absolutną większość w parlamencie, jeśli wybory odbyłyby się obecnie - wynika z sondażu opublikowanego w piątek dwa dni po ustąpieniu ze stanowiska premiera Jose Socratesa.

Prezydent Anibal Cavaco Silva spotyka się w piątek na konsultacjach z przywódcami partii, które prawdopodobnie zakończą się ogłoszeniem przez niego przedterminowych wyborów. Jak pisze agencja Reutera, powszechnie oczekuje się, że odbędą się one pod koniec maja albo na początku czerwca.

Z ankiety opublikowanej przez dziennik gospodarczy _ Diario Economico _ wynika, że socjaldemokraci mogą liczyć na 46,7 proc. głosów. To o 1 punkt procentowy mniej niż w lutym, jednak wciąż pozwala to im na zdobycie absolutnej większości w parlamencie.

Poparcie dla rządzącej obecnie Partii Socjalistycznej spadło z 29,1 proc. w lutym do 24,5 proc. Jak podkreśla Reuters, poparcie dla rządzącej partii spadło z powodu planowanych przez rząd dodatkowych środków oszczędnościowych.

Zobacz także: Fitch obniża rating Portugalii. Zobacz materiał TradeTheTrend (ang.):

Premier Socrates zrezygnował w środę, kiedy parlament odrzucił plany przedstawione przez jego mniejszościowy rząd, dzięki którym pogrążona w kryzysie finansów publicznych Portugalia miała uniknąć wystąpienia o międzynarodową pomoc finansową. Po jego ustąpieniu agencje ratingowe Standard&Poor's i Fitch obniżyły wycenę wiarygodności Portugali o dwa punkty.

Socrates, którego druga kadencja miała upłynąć w 2013 roku, zapowiedział, że będzie ubiegał się o trzecią, ale analitycy uważają, że będzie mu ciężko wygrać wybory. Zaznaczają jednak, że jest on doświadczonym politykiem i niewykluczone, iż socjalistom uda się odrobić straty.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t122933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;portugalii;bedzie;rzad;jednosci;narodowej,186,0,799674.html) W Portugalii będzie rząd jedności narodowej? Szef portugalskiego rządu, Jose Socrates, wczoraj wieczorem podał się do dymisji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portugalia;dymisja;rzadu;i;prosba;o;pomoc,240,0,797936.html) Portugalia: Dymisja rządu i prośba o pomoc? Rząd i opozycja nie mogą dojść do porozumienia w sprawie programu oszczędnościowego. Minister finansów nie wyklucza zwrócenia się o pomoc finansową.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)