Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w portugalii
17.08.2013 20:22

Portugalia: cięcia etatów nielegalne?

Rząd obawia się, że oczekiwane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego może uznać za sprzeczne z ustawą zasadniczą kolejne cięcia wydatków narzucone krajowi przez trojkę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Rząd portugalski obawia się, że oczekiwane we wrześniu orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego może uznać za sprzeczne z ustawą zasadniczą kolejne cięcia wydatków narzucone krajowi przez trojkę i oznaczające zwolnienie tysięcy urzędników i nauczycieli.

Na zdjęciu premier Portugalii Passos Coelho.

Trybunał Konstytucyjny swymi orzeczeniami z lipca 2012 r. i kwietnia 2013 r. udaremnił odebranie prawa do premii i wyrównań inflacyjnych urzędnikom sektora publicznego i emerytom, jak również obniżenie zasiłków z tytułu bezrobocia i choroby, które planował rząd.

Obecnie Trybunał ma wypowiedzieć się na wniosek prezydenta Anibala Cavaco Silvy oraz partii opozycyjnych co do konstytucyjności następnych tego typu posunięć przygotowywanych przez rząd.

Orzeczenie Trybunału z kwietnia 2013 r. przekreśliło rządowe plany dotyczące zaoszczędzenia 1,3 miliardów euro. Zmusiło to gabinet Pedra Passosa Coelho do obniżenia o 10 proc. wydatków ministerstw i przedłużenia z 35 do 40 godzin tygodnia pracy urzędników sektora publicznego oraz wydłużenia wieku emerytalnego z 65 do 66 lat.

Redukcja liczby pracowników sektora publicznego w Portugalii stanowi jedno z zaleceń Komisji Europejskiej, Centralnego Banku Europejskiego i Międzynarodowego Funduszu Monetarnego, tj. trojki, która w 2011 r. przyznała Portugalii pomoc finansową w wysokości 78 miliardów euro.

Rząd portugalski złożony z centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej oraz z chrześcijańskich demokratów, który z trudem przetrwał w lipcu wewnętrzny kryzys, przyznał ostatnio, że na wniosek trojki przygotowuje kolejną _ reformę państwa _, aby uzyskać stałą redukcję rocznych jego wydatków o 4,7 miliarda euro.

Premier Passos Coelho w wygłoszonym w piątek przemówieniu ostrzegł, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego, sprzeczna z jego planami, _ ugodziłaby nie tylko w rząd, lecz w cały kraj _.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad 9 tysięcy urzędników trafiło na bruk Ponad połowę zwolnionych, stanowiły osoby zatrudnione w szkolnictwie i nauce.
W lasach szaleje pożar. Ewakuowali szpital W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku spłonęło w tym kraju prawie 17 tys. hektarów terenów zalesionych.
W końcu poprawa gospodarki w Portugalii? Jutro Narodowy Instytut Statystyki w Lizbonie ma ogłosić dane za okres od kwietnia do czerwca bieżącego roku.
Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz