Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Demonstracje przeciw obniżeniu płac

0
Podziel się:

W 24 miastach Portugalii odbyły się dziś demonstracje przeciw rządowej polityce cięć i oszczędności.

Portugalia: Demonstracje przeciw obniżeniu płac
(PAP/EPA)
bFdFrYHV

W 24 miastach Portugalii odbyły się dziś demonstracje przeciw rządowej polityce cięć i oszczędności, która według Krajowego Instytutu Statystycznego (INE) doprowadziła w ub. r. do obniżenia płac o 16 proc. Największa, w Porto, zgromadziła ok. 40 000 osób.

Lewicowa centrala związkowa CGTP (Generalna Konfederacja Pracujących Portugalii), do której należy 600 000 członków w kraju liczącym 10,5 miliona ludności, domaga się ustąpienia prawicowego rządu premiera Pedro Passosa Coelho.

Według mówców, którzy występowali na sobotnich demonstracjach, rząd wykonując skrupulatnie zalecenia Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, od czego uzależniły one udzielenie w 2011 r. Portugalii 78 miliardów euro _ pomocy ratunkowej _, prowadzi politykę wiodącą do jeszcze większej stagnacji gospodarczej.

bFdFrYHX

Sekretarz generalny CGTP Armenio Carlos w trakcie demonstracji, która odbyła się w Lizbonie pod czerwonymi sztandarami związkowymi, przytoczył dane statystyczne, z których wynika według niego, że Portugalia przeżywa obecnie zapaść gospodarczą, _ najgłębszą w dziejach portugalskiej demokracji _.

Gorszą w jego ocenie niż bezpośrednio po bezkrwawej rewolucji czerwonych goździków, która w 1974 r. położyła kres rządom faszystowskim w Portugalii. Przyniosła ona również zakończenie wieloletniej wojny kolonialnej prowadzonej przez Portugalię w Afryce, wycofanie się z dawnych kolonii oraz powrót do kraju ponad pół miliona Portugalczyków, co było przyczyną głębokiego kryzysu gospodarczego po rewolucji.

Poprzedniego dnia, w piątek, kilkadziesiąt osób z publiczności zgromadzonej w parlamencie portugalskim i część posłów zaintonowali w trakcie mowy premiera, uzasadniającego potrzebę rygorystycznych cięć budżetowych, hymn rewolucji z 1974 roku _ Grandola Vila Morena _. Według portugalskich sprawozdawców parlamentarnych szef rządu _ zachował całkowity spokój _, podczas gdy straż parlamentarna uciszyła śpiewających.

Według najnowszych danych INE bezrobocie w Portugalii osiagnęło już prawie 17 proc., a spadek PKB wyniósł w ub. roku 3,2 proc. Krajowy Instytut Statystyczny poinformował również w piątek, że płace zostały najbardziej zredukowane w administracji publicznej oraz w sektorach opieki społecznej, obrony i edukacji. Zmniejszono je o 25-28 proc.

bFdFrYId

_ W ostatnich kwartałach w coraz szybszym tempie powiększał się dystans między Portugalią a pozostałymi członkami Unii Europejskiej _ - ocenia w swym najnowszym raporcie INE.

Czytaj więcej w Money.pl
Strajk lini lotniczych. Odwołają 2 tysiące lotów? Jeśli protest dojdzie do skutku, ucierpi ponad 300 tysięcy pasażerów.
Wychodzą na ulice. Mają dość polityki rządu Portugalscy związkowcy znów wychodzą na ulice. W całym kraju będą dziś organizowane manifestacje i akcje protestacyjne przeciwko antykryzysowej polityce rządu.
Lekarze po 5 tygodniach zakończyli strajk Lekarze z regionu Madrytu zakończyli trwający od pięciu tygodni strajk, po tym jak nie udało im się powstrzymać planów prywatyzacji sześciu szpitali i 27 klinik.
bFdFrYIy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)