Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia nie dźwignie kryzysu. Poprosi o miliardy?

0
Podziel się:

Nowy rząd w Lizbonie prawdopodobnie poprosi o finansową pomoc z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Portugalia nie dźwignie kryzysu. Poprosi o miliardy?
(Morgaine/CC/Flickr)

Pedro Passos Coelho, lider Partii Socjaldemokratycznej, głównego faworyta w przedterminowych wyborach parlamentarnych w Portugalii, zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa, jego rząd poprosi o finansową pomoc z Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformowały portugalskie media.

_ - Nie zawaham się nawet sekundy. Nie możemy narażać Portugalii na dalsze kłopoty _ - powiedział Pedro Passos Coelho.

Podczas swojego wystąpienia Passos Coelho zarzucił byłemu premierowi Jose Socratesowi uporczywe odmawianie przyjęcia wsparcia z MFW z powodu _ politycznej zarozumiałości _.

Lider socjaldemokratów dotychczas unikał klarownej odpowiedzi na temat ewentualnego przyjęcia pomocy zewnętrznej przez Portugalię.

Zobacz także: MFW nie dostał prośby o pomoc z Lizbony. Zobacz materiał Euronews (ang.):

Według niedzielnego sondażu telewizji TVI, w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które odbędą się 5 czerwca br., największe szanse na zwycięstwo ma Partia Socjaldemokratyczna. Może ona liczyć na ponad 42 proc. głosów poparcia.

Zdaniem portugalskich komentatorów, najpoważniejszym kandydatem na premiera jest Pedro Passos Coelho. _ - Aby utworzyć rząd większościowy jego ugrupowanie musi jednak porozumieć się z centro-prawicowym Centrum Demokratycznym i Społecznym - Partia Ludowa , które według sondażu mogłoby zdobyć ponad 8 proc. poparcia. Koalicja taka jest realna _ - uważa prof. Marcelo Rebelo de Sousa, wykładowca prawa i nauk politycznych na Uniwersytecie Lizbońskim.

Od 24 marca w Portugalii trwa kryzys polityczny po dymisji rządu Jose Socratesa. Ustąpienie socjalistycznego gabinetu nastąpiło na skutek braku poparcia parlamentu dla planu oszczędnościowego rządu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t95577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalczycy;zmienia;wladze;sondaz,139,0,800651.html) Portugalczycy zmienią władzę? Sondaż Opozycyjna Partia Socjaldemokratyczna mogłaby zdobyć absolutną większość w parlamencie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t122933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;portugalii;bedzie;rzad;jednosci;narodowej,186,0,799674.html) W Portugalii będzie rząd jedności narodowej? Szef portugalskiego rządu, Jose Socrates, wczoraj wieczorem podał się do dymisji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)