Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia przejmuje prywatne tereny nad wodą

0
Podziel się:

Zgodnie ze znowelizowanym prawem obecni właściciele terenów usytuowanych w odległości 50 metrów od oceanu, rzeki, jeziora lub innego cieku wodnego będą musieli oddać grunty państwu.

Portugalia przejmuje prywatne tereny nad wodą
(danpeters/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Portugalia przejmuje prywatne tereny nad akwenami wodnymi. Nacjonalizacja dotyczy gruntów, które zostały pozyskane od państwa co najmniej 150 lat temu.

Od 1 stycznia br. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące nieruchomości zlokalizowanych w pobliżu akwenów wodnych. Zgodnie ze znowelizowanym prawem obecni właściciele terenów usytuowanych w odległości 50 metrów od oceanu, rzeki, jeziora lub innego cieku wodnego będą musieli oddać grunty państwu.

Gwarancję utrzymania własności terenów zlokalizowanych nad wodą mają jedynie osoby posiadające dokument, który potwierdza, że grunty te nabyto od państwa przed 150 laty.

Przejęcie przez państwo prywatnych terenów nad wodą wynika z ustawy o własności terenów przy ciekach wodnych z listopada 2005 r. Część jej przepisów zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2014 r.

Do połowy XIX w. na terenie Portugalii istniały ogromne połacie prywatnej ziemi w pobliżu cieków wodnych. Zmianę przyniósł dekret króla Ludwika, który w 1864 r. ustanowił państwową własność nad gruntami zlokalizowanymi w sąsiedztwie wody.

Nowatorskie jak na XIX w. ustawodawstwo nigdy jednak nie zostało w pełni wyegzekwowane w związku z upadkiem monarchii i zmianą ustroju politycznego Portugalii w 1910 r. W konsekwencji nadal występują tereny prywatne, przez które przepływają rzeki oraz inne cieki wodne. Istnieje też kilka prywatnych plaż nad Atlantykiem. W styczniu br. władzom Portugalii udało się przejąć dawną prywatną plażę Armacao de Pera w Algarve, na południowym wybrzeżu tego kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Banki w Portugalii muszą sprzedać domy swoich dłużników Pięć największych instytucji musi wystawić nieruchomości najpóźniej do grudnia 2014 roku.
Portugalia drogo płaci za kryzys finansowy W zawartej w maju 2011 r. umowie kredytowej z MFW i UE Portugalia zobowiązała się do wdrożenia surowego programu oszczędnościowego
Portugalia liczy zyski. Jest dużo lepiej Od stycznia do czerwca br. wpływy portugalskiego sektora turystycznego przekroczyły kwotę 3,7 mld euro, co oznacza wzrost o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2012 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)