Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia spieszy się z prywatyzacją

0
Podziel się:

Do końca 2011 roku rząd premiera Pedra Passosa Coelho zamierza sprywatyzować m.in. należące w 100 procentach do państwa: pocztę, linie lotnicze TAP i koleje CP.

Portugalia spieszy się z prywatyzacją
(PAP/EPA)

Minister finansów Portugalii Vitor Gaspar zapowiedział podczas debaty w parlamencie nad programem nowego rządu przyspieszenie prywatyzacji państwowych spółek.

Już w trzecim kwartale bieżącego roku sprzedane zostaną wszystkie udziały państwa (24,9 proc.) w firmie EDP, która jest głównym producentem energii elektrycznej w kraju. Do jesieni skarb państwa pozbędzie się również udziałów w spółce REN (70 proc.), odpowiedzialnej za utrzymanie sieci przesyłu energii.

Do końca 2011 roku rząd premiera Pedra Passosa Coelho (na zdjęciu) zamierza sprywatyzować także należące w 100 procentach do państwa: pocztę, linie lotnicze TAP i koleje CP. Pod młotek pójdzie też główna spółka paliwowa Galp, w której państwowe udziały wynoszą aktualnie 33,3 proc.

Podczas wczorajszej debaty minister Gaspar zapowiedział także sprywatyzowanie spółki ubezpieczeniowej należącej do największego państwowego banku Portugalii, CGD.

W swoim programie nowy rząd portugalski zobowiązał się m.in. do ograniczenia wydatków z budżetu państwa o 800 mln euro, a także do wprowadzenia specjalnego podatku dochodowego - obowiązującego tylko w 2011 roku - w wysokości połowy czternastej pensji pracowników, których dochody są wyższe od płacy minimalnej wynoszącej w Portugalii 485 euro miesięcznie. Wzrośnie także podatek VAT na usługi gastronomiczne z 13 do 23 proc.

Gabinet Passosa Coelho zamierza ograniczyć deficyt budżetowy kraju z 9,1 proc. PKB w 2010 roku do 3 proc. PKB w 2013 roku. W celu realizacji tego planu nowy rząd zobowiązał się m.in. odstąpić od budowy linii szybkiej kolei Lizbona-Madryt oraz nowego lotniska pod Lizboną.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t124608.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/szydlo;w;firmach;panstwowych;nie;bedzie;jak;w;biedronce,129,0,808833.html) Szydło: W firmach państwowych nie będzie jak w Biedronce Sprzeciwiamy się wyprzedaży rodowych sreber, aby zapchać dziurę budżetową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/t96546.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sondaz;starsi;przeciw;prywatyzacji;spolek,189,0,796349.html) Sondaż: Starsi przeciw prywatyzacji spółek Prawie 70 proc. Polaków uważa, że takie spółki jak PZU, KGHM, PKO BP, Orlen i Lotos powinny pozostać pod kontrolą państwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)