Notowania

kryzys w portugalii
13.07.2012 07:08

Portugalia sprzeda największą stocznię w kraju

Rząd będzie przede wszystkim rozpatrywał oferty potencjalnych nabywców, którzy zapewnią, że stocznia nie zostanie rozczłonkowana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jennikate/CC/Flickr)

Rzad portugalski podjął decyzję o wystawieniu na sprzedaż największej państwowej stoczni okrętowej tego kraju w Viana de Castelo (ENVC), która zatrudnia obecnie 630 pracowników i jest zadłużona na 270 milionów euro.

Rząd postanowił sprzedać te zakłady, znacjonalizowane w rok po bezkrwawej rewolucji z 25 kwietnia 1974 r., która położyła kres rządom wywodzącym się z faszyzmu i wojnie w portugalskich koloniach, większościowemu akcjonariuszowi krajowemu lub zagranicznemu. Przed kryzysem miały one przeszło dwutysięczną załogę.

Warunkiem sprzedaży stoczni, znajdującej się na północnym wybrzeżu Portugalii w pobliżu granicy z hiszpańską Galicią, sformułowanym przez rząd jest przedstawienie planów, które zapewnią zakładom _ długofalową stabilizację _. Od swego powstania w 1944 r. stocznia w Viana de Castelo zwodowała dwieście statków pełnomorskich o wielkim tonażu.

Państwowy portugalski koncern przemysłu obronnego Empordef, który jest obecnie właścicielem ENVC, ma zachować _ znaczącą _ część udziałów w stoczni, aby - jak oświadczył jego rzecznik - _ zakłady pozostały we władaniu ich pracowników _.

Rząd będzie przede wszystkim rozpatrywał oferty potencjalnych nabywców, którzy zapewnią, że stocznia nie zostanie rozczłonkowana. Portugalska Rada Ministrów, ogłaszając decyzję jej sprzedaży, oświadczyła w komunikacie, że _ pragnie przyczynić się do rozwoju przemysłu okrętowego w Portugalii i związanych z nim sektorów produkcji _.

Według portugalskich mediów gospodarczych oferta rządowa nie wzbudziła zainteresowania rodzimego kapitału. Zainteresowała natomiast potencjalnych inwestorów rosyjskich, chińskich i brazylijskich.

Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych była jednym z zaakceptowanych przez Lizbonę warunków finansowej akcji ratunkowej dla portugalskiej gospodarki, podjętej przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Rząd portugalski sprzedał w ostatnich miesiącach zagranicznemu, głównie chińskiemu kapitałowi, państwowe udziały w przemyśle elektrycznym i przygotowuje odstąpienie swych udziałów w portugalskich liniach lotniczych TAP i innych towarzystwach zagranicznym liniom lotniczym i firmom.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe cięcia w Portugalii. Zaoszczędzą na... Od nowego roku szkolnego portugalscy uczniowie i studenci stracą prawo do zniżki na komunikację miejską. To kolejny antykryzysowy krok, który uderzy w tę grupę.
Lekarze nie chcą oszczędzać więc strajkują Rząd w Lizbonie zobowiązał się do daleko idących oszczędności w zamian za pomoc finansową od UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Upadli, ale teraz szukają chętnych do pracy Właściciel firmy ujawnił, ile zarobią najlepsi pracownicy.
Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz