Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia sprzedaje więcej niż jej kazano

0
Podziel się:

Na powiększonej puli spółek, które zostaną skierowane do sprzedaży, Portugalia ma zainkasować ponad 5 mld euro.

Portugalia sprzedaje więcej niż jej kazano
(ec.europa.eu)

Rząd Portugalii premiera Pedro Passosa Coelho zamierza sprywatyzować więcej państwowych spółek, niż wymaga tego porozumienie zawarte z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską.

Jak poinformowała Maria Albuquerque, portugalska wiceminister finansów, przedstawiona w umowie o pomocy kredytowej z MFW i UE lista państwowych firm do prywatyzacji _ ulegnie wydłużeniu _. Spośród 94 spółek skarbu państwa sprzedanych zostanie około 20 proc. _ - W najbliższych tygodniach podejmiemy ostateczną decyzję o ich wyborze _ - dodała Maria Albuquerque.

Według szacunków mediów, na powiększonej puli spółek, które zostaną skierowane do sprzedaży, Portugalia zainkasuje ponad 5 mld euro.

W podpisanym w maju porozumieniu kredytowym, na podstawie którego Portugalia otrzymała 78 mld euro, przewidziano, że do końca 2011 r. przeprowadzona zostanie prywatyzacja dwóch firm państwowych z grona kilkunastu, w tym m.in.: odpowiedzialnej za utrzymanie sieci przesyłu energii spółki REN, towarowych przewozów kolejowych CP Cargo, największego dostawcy paliw Galp, a także EDP, głównego dostarczyciela energii elektrycznej.

Według portugalskich mediów, największą liczbę chętnych ma EDP, gdzie państwo posiada 24,9 proc. udziałów. Z kolei najniższe zainteresowanie notowane jest w przypadku agencji informacyjnej Lusa. - _ Dotychczas nie pojawił się żaden inwestor na zakup 50,14 proc. jej państwowych udziałów _ - ujawnił tygodnik _ Expresso _.

W czwartek Pedro Passos Coelho po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel powiedział, że najpoważniejszym graczem w rywalizacji o przejęcie państwowych udziałów w EDP jest niemiecki koncern energetyczny E.ON AG. _ - Mam nadzieję, że inwestycja ta dojdzie szybko do skutku _ - stwierdził szef portugalskiego rządu.

Czytaj w Money.pl o kryzysie w Portugalii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t153341.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;drastyczne;ciecia;w;administracji,90,0,900698.html) Wyrzucą 40 tysięcy urzędników na bruk Przez najbliższe cztery lata co roku zwalnianych będzie 10 tysięcy osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t95577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;w;portugalii;sa;juz;efekty;ostrych;ciec,75,0,895563.html) W kryzysie zwiększyli pomoc o 1750 proc. Do końca lipca deficyt budżetowy w Portugalii zmniejszył się o 25 procent w porównaniu do pierwszego półrocza 2010 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t139373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konsumpcja;w;portugalii;najnizsza;od;28;lat,101,0,895077.html) Konsumpcja na dnie. Najgorzej od 28 lat W lipcu poziom konsumpcji w Portugalii spadł o 3,1 proc. w stosunku do czerwca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t148967.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mfw;dobrze;ocenia;oszczednosci;portugalii,143,0,890511.html) Portugalia prymusem cięć. Dużo za to dostaje Pożyczkodawcy pozytywnie oceniają cięcia w Portugalii, a Vitor Gaspar zapowiada kolejne cięcia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t153341.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalskie;banki;sprzedaja;przejete;domy;po;zanizonych;cenach,207,0,888783.html) Nie spłacali kredytów. Banki ich wyprzedają Portugalskie banki posiadają już około 9 tys. domów i mieszkań, które przejęły od zbankrutowanych firm i rodzin.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)