Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalski REN zainwestuje 190 mln euro w Mozambiku

0
Podziel się:

Przedmiotem zaangażowania firmy będzie duży projekt przesyłu energii elektrycznej w tym afrykańskim kraju.

Portugalski REN zainwestuje 190 mln euro w Mozambiku
(no_limit_pictures/iStockphoto)
bESrglbF

Jak poinformował Rui Cartaxo, prezes REN, portugalska spółka weźmie udział w budowie sieci przesyłu prądu łączących centrum Mozambiku z jego południowymi regionami. Portugalska spółka posiada 14 proc. udziałów w tym przedsięwzięciu.

Poza REN w skład konsorcjum wchodzi też jego udziałowiec, chińska spółka State Grid, a także południowoafrykańska grupa Eskom, która jest jednym z głównych odbiorców prądu wytwarzanego przez największą mozambicką hydroelektrownię Cahora Bassa. Firmy te posiadają odpowiednio 46 i 20 proc. udziałów w nowym przedsięwzięciu. Resztę mają francuski EDP i brazylijski Eletrobras.

Konsorcjum, w którego skład wchodzi REN, wybuduje sieć przesyłu energii elektrycznej pomiędzy stolicą Maputo a położoną w środkowej części kraju prowincją Tete. Choć pierwszych prac należy się spodziewać w październiku br., to rozpoczęcie inwestycji uzależnione będzie od terminu zakończenia studium budowy w Mozambiku elektrowni wodnej Mpanda Nkua, w którym to przedsięwzięciu REN nie uczestniczy. Z szacunków ministerstwa gospodarki w Maputo wynika, że oba projekty energetyczne pochłoną 3,7 mld euro, z czego na budowę sieci przesyłu wydanych zostanie 1,8 mld euro.

bESrglbH

W lipcu ub.r. REN nabył 7,5 proc. udziałów w największej mozambickiej elektrowni wodnej Cahora Bassa. Transakcja kosztowała portugalską spółkę 38,4 mln euro. Chiński koncern State Grid, który w lutym ub.r. kupił za 287 mln euro 25 proc. spółki REN, planuje inwestycje energetyczne także na terenie Portugalii. Jedną z nich będzie duże centrum technologiczne, którego budowa szacowana jest na 12 mln euro.

Zatrudniający prawie 1,5 mln pracowników State Grid jest drugą największą spółką w Chińskiej Republice Ludowej. Firma dostarcza energię do odbiorców zamieszkujących 88 proc. terytorium Chin.

Czytaj więcej w Money.pl
Tauron pozyska miliard zł z emisji obligacji Grupa TAURON do tej pory finansowała długoterminowo swoje inwestycje ze wsparciem banków komercyjnych oraz instytucji multilateralnych.
Sejm zmienił prawo energetyczne Posłowie zaakceptowali między innymi zaproponowaną przez senatorów zmianę, zgodnie z którą termin wprowadzenia poziomu obliga na gaz zostanie opóźniony o pół roku.
Duże rachunki za prąd. Rząd do dymisji? Na masowych demonstracjach pojawiły się hasła antyrządowe i żądania dymisji gabinetu premiera Bojko Borysowa. Blokowano ulice i drogi.
bESrglci
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)