Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porty idą do sądu. Chodzi o Nord Stream

0
Podziel się:

Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu odwołał się do sądu od decyzji niemieckiego urzędu, który odrzucił polskie zastrzeżenia w sprawie głębokości ułożenia Gazociągu Północnego.

Porty idą do sądu. Chodzi o Nord Stream
(nord-stream.com)

_ - Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu odwołał się do sądu od decyzji niemieckiego urzędu, który odrzucił polskie zastrzeżenia w sprawie głębokości ułożenia Gazociągu Północnego _ - poinformował prezes portów Jarosław Siergiej.

Odwołanie trafiło pod koniec marca do sądu administracyjnego w Hamburgu. Jak wyjaśnił Siergiej, pod koniec lutego niemiecki Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii w Stralsundzie odrzucił skargę polskich portów z 2010 r. dotyczącą pozwolenia na budowę Gazociągu Północnego.

_ - Odwołanie się do sądu było następnym krokiem administracyjnym. Sąd w Hamburgu nie będzie badał już kwestii merytorycznych, lecz tylko formalne kwestie, związane z wydaniem decyzji, np. czy wszystkie nasze wnioski zostały uwzględnione albo czy nie naruszono procedury rozpatrywania skargi _ - dodał Siergiej.

Strona polska obawia się, że obecne ułożenie Gazociągu Północnego na głębokości 17,5 metra na odcinku, w którym krzyżuje się on z północnym torem podejściowym do portu w Świnoujściu, uniemożliwi dostęp statkom o zanurzeniu powyżej 13,5 metra i zablokuje rozwój tego portu w przyszłości.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście domaga się zatem pogłębienia gazociągu jeszcze przed rozpoczęciem jego eksploatacji, na co nie godzi się jednak inwestor, konsorcjum Nord Stream.

Sporny odcinek gazociągu położony jest na wodach niemieckich.

O polskiej skardze do sądu administracyjnego w Hamburgu poinformował też niemiecki dziennik _ Die Welt _.

Według gazety, jeśli skarga zostanie uznana za zasadną, pozwolenie na budowę gazociągu w obecnej formie będzie sprzeczne z prawem. Raczej nie jest jednak prawdopodobne, by sąd rozpatrzył polską skargę przed zakończeniem budowy gazociągu - ocenia _ Welt _.

Plany Nord Stream przewidują, że jeszcze w kwietniu zakończy się budowa pierwszej nitki Gazociągu Północnego, który połączy rosyjski Wyborg z niemieckim Greifswaldem; dotychczas ułożono już 1110 km, czyli 90 procent pierwszej nitki. Jej eksploatacja, związana z przesyłem gazu ziemnego z Rosji do Niemiec, rozpocznie się w październiku.

Budowa drugiej nitki ruszy w maju tego roku, a zakończy w kwietniu 2012 r. Pełną przepustowość - 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie - Gazociąg Północny osiągnąć ma pod koniec przyszłego roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t92117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;buduje;nord;stream;za;wszelka;cene,108,0,789868.html) Rosja buduje Nord Stream za wszelką cenę Według Wikileaks Rosja celowo w 2009 r. zamknęła gazociąg lądowy, aby zyskać poparcie dla budowy linii po dnie Bałtyku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t92011.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nord;stream;nie;bedzie;przeszkadzal;statkom,192,0,767936.html) Nord Stream nie będzie przeszkadzał statkom? Przedstawiciele spółki twierdzą, że nie ma potrzeby głębszego zakopywania gazociągu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)