Notowania

Porty Lotnicze zakończyły rok na plusie

Nowi przewoźnicy i budowa hangarów to główne wyzwania na najbliższy rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(twicepix/CC/Flickr)

Nowi przewoźnicy, nowe połączenia i budowa hangarów to w tym roku jedne z najważniejszych wyzwań dla lotniska Chopina - powiedział dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Michał Marzec. Spółka zakończyła 2010 r. na plusie.

Władze warszawskiego portu zakończyć mają też w tym roku remont jednej z dwóch dróg startowych - tej krótszej. Będzie na niej zainstalowane nowe urządzenie naprowadzające samoloty ILS, czyli radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie w warunkach ograniczonej widzialności. ILS dzieli się na trzy kategorie w zależności od widzialności, przy której możliwe jest lądowanie.

Standardem w Polsce jest kategoria pierwsza ILS, którą ma 10 polskich lotnisk. Wszystkie zainstalowane u nas systemy ILS pod względem swojej struktury są urządzeniami przystosowanymi do pracy w kategorii drugiej. Chodzi o lotniska w: Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu. Różna jest natomiast jakość sygnału oraz poziom zakłóceń w przestrzeni.

Największe lotniska świata - w Londynie, Frankfurcie, Tokio, wielu portach USA - dysponują systemem ILS w kategorii trzeciej, który umożliwia lądowanie praktycznie przy zerowej widzialności.

_ - Mamy nadzieję, że wprowadzimy na drodze startowej warszawskiego lotniska trzecią kategorię ILS. Bylibyśmy jedynym lotniskiem w kraju z tą kategorią _ - powiedział Marzec. Lotnisko na obu pasach ma ILS drugiej kategorii.

_ - Najbardziej zaawansowane są prace przy budowie pirsów. Spodziewamy się w tym roku zakończenia budowy i pełnej integracji pirsów centralnego i południowego z Terminalem _ - powiedział Marzec. Pirs jest to przedłużenie hali głównej terminalu lotniczego, od którego odchodzą tzw. rękawy, czyli kryte przejścia z lotniska do samolotu.

Kolejne inwestycje zaplanowane na ten rok to rozpoczęcie budowy nowego hotelu na terenie portu oraz hangarów. Na razie w planie jest ich dwa.

Na warszawskie lotnisko mają przylecieć nowi przewoźnicy. _ - Rozmowy są na tyle zaawansowane, że uprawniają nas do optymizmu. Ale nie ma do końca jeszcze pewności. Linie lotnicze analizują nasz rynek _ - dodał.

_ - W przypadku połączeń do Europy mogą wystąpić różne rotacje. Kluczowym są dla nas trasy dalekodystansowe. Nie zależy nam na tym, by dublować połączenia już istniejące, ale otwierać nowe. Chodzi głównie o Bliski i Daleki Wschód _ - powiedział Marzec. Dodał, że z tych rejonów można się w tym roku spodziewać dwóch przewoźników.

Jak powiedział Marzec, PPL ubiegły rok zakończyło na plusie, uzyskując kilkadziesiąt mln przychodu. - _ Mimo kwietniowego wybuchu wulkanu, wrześniowego remontu skrzyżowania dróg startowych oraz paraliżu spowodowanego atakiem zimy w ubiegłym roku lotnisko obsłużyło około 8 mln 700 tys. pasażerów. Odnotowaliśmy wzrost pasażerów w listopadzie i w grudniu, który był znaczący w porównaniu z tymi miesiącami z 2009 r. Ubiegły rok można uznać za udany. Lotnisko pracowało bez większych zakłóceń z naszej strony _ - podsumował Marzec.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t130257.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojsko;zaprzecza;nie;bylo;tajnej;instrukcji,48,0,761904.html) Wojsko zaprzecza: nie było tajnej instrukcji Szef sztabu WP twierdzi, że nie ma dokumentu, o którym pisze prasa w Rosji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t95096.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jest;zgoda;na;przejecie;lot;catering,160,0,748960.html) Jest zgoda na przejęcie LOT Catering UOKiK wyraził też zgodę na przejęcie kontroli przez LOT Cargo nad spółką LOT Services.
Tagi: bezpieczeństwo na lotniskach, port lotniczy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz