Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porwanie obserwatorów OBWE. PiS upomina się o porwanego Polaka

0
Podziel się:

Prezes Kaczyński zwrócił uwagę na działania Niemiec, Czech i Szwecji w tym kontekście.

Porwanie obserwatorów OBWE. PiS upomina się o porwanego Polaka
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PiS zarzuca rządowi, że milczy i nic nie robi w sprawie Polaka, który wchodzi w skład misji OBWE porwanej na wschodniej Ukrainie. Dyplomacja i inne resorty podejmują wszelkie możliwe działania na rzecz uwolnienia polskiego obywatela - odpowiada MSZ.

Jak podała agencja Interfax-Ukraina obserwatorzy wojskowi z państw OBWE, porwani w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy przez prorosyjskich separatystów, są przetrzymywani w zajętej przez nich siedzibie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w tym mieście.

_ - Grupa ekspertów z krajów OBWE zaginęła w obwodzie donieckim w piątek. W skład grupy wchodzi siedmiu międzynarodowych obserwatorów, m.in. Polak, Niemcy, Czech, Szwed i Duńczyk. Polski rząd do tej pory milczy i nic nie robi w tej sprawie _ - napisał w sobotnim oświadczeniu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prawo i Sprawiedliwość wezwało premiera Donalda Tuska i rząd _ do podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do uwolnienia porwanego polskiego obywatela _.

_ - Naczelnym zadaniem polskiego państwa jest troska o los jego obywateli. Państwo polskie jest wszędzie tam, gdzie są jego obywatele. Polskie władze powinny jak najszybciej zaangażować się w proces uwolnienia szczególnie polskiego obywatela, a także innych obserwatorów OBWE _ - podkreślił Kaczyński.

Prezes PiS zwrócił uwagę na działania Niemiec, Czech i Szwecji w tym kontekście. Zaznaczył, że o rosyjską interwencję na rzecz uwolnienia obserwatorów apelował szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier, który przeprowadził rozmowę telefoniczną z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

_ - Natychmiastowego uwolnienia obserwatorów zażądał także minister spraw zagranicznych Szwecji. Szef czeskiej dyplomacji oświadczył, że rzeczniczka czeskiego sztabu generalnego jest w kontakcie z ministerstwem spraw zagranicznych Ukrainy, które zajmuje się rozwiązaniem tej sytuacji wspólnie z wiedeńską centralą OBWE _ - wymienia Kaczyński.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski powiedział PAP, że dyplomacja i inne resorty podejmują wszelkie możliwe działania na rzecz uwolnienia polskiego obywatela. _ Nagłaśnianie tych działań w żaden sposób nie pomoże w uwolnieniu zakładników, tak samo jak wykorzystywanie tej sprawy w krajowej rozgrywce politycznej _ - zwrócił uwagę.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)