Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posiedzenie RBN o samolotach dla VIP-ów

0
Podziel się:

Rada Bezpieczeństwa Nardoowego zajmie się też sprawą wyposażenia sił zbrojnych w samoloty dla VIP-ów.

Posiedzenie RBN o samolotach dla VIP-ów
(Leonid V. Kruzhkov/CC/Flickr)
bETRBKVx

Transport lotniczy najważniejszych osób w państwie, bezpieczeństwo energetyczne i być może także planowana reforma służb specjalnych - to tematy dzisiejszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Przed posiedzeniem wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział dziennikarzom, że kwestie bezpieczeństwa energetycznego będą omawiane w bardzo szerokim kontekście - od dostaw - przez przesyłanie i wytwarzanie - energii.

_ - Polska ma nie tylko ambicje, ale i potencjał właściwy do tego, by być wytwórcą i eksporterem energii netto _ - powiedział Piechociński. Dodał, że Europa musi podjąć działania, by ograniczyć ceny energii, bo traci na tym konkurencyjność jej gospodarki.

bETRBKVz

W kwietniu, po wydarzeniach związanych z memorandum ws. gazociągu Jamał II, prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że Polska potrzebuje koordynacji polityki energetycznej i ośrodka, który by ją prowadził. Zapowiedział wówczas, że posiedzenie RBN będzie poświęcone ocenie punktu, w którym Polska się znajduje, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, skutków podjętych działań, a także perspektyw i planów na przyszłość. Zdaniem prezydenta polityka energetyczna powinna być kompromisem między polityką zagraniczną a aspektami czysto gospodarczymi, potrzebne jest też szybsze tworzenie nowego prawa, m.in. przyjęcie tzw. dużego trójpaku energetycznego.

Natomiast szef BBN Stanisław Koziej zapowiedział, że w agendzie posiedzenia RBN znajdzie się kwestia oceny pozytywnych i negatywnych zmian zachodzących w środowisku bezpieczeństwa energetycznego Polski.

RBN zajmie się też sprawą wyposażenia sił zbrojnych w samoloty dla VIP-ów. Obecnie w gestii wojska pozostaje transport śmigłowcami, a loty na większe odległości odbywają się dwoma samolotami wyczarterowanymi od PLL LOT. Umowa z firmą wygasa z końcem roku, MON rozpisał przetarg na czarter czterech samolotów (dwóch mniejszych i dwóch większych) w latach 2014-2017.

Nad systemowym rozwiązaniem problemu transportu VIP-ów, zakładającym zakup samolotów, pracuje BBN. Po katastrofie smoleńskiej Biuro oceniło, że podstawowym i głównym wykonawcą tych zadań powinno być wojsko, bowiem należy zapewnić mobilność oraz stabilności systemu kierowania państwem nie tylko w czasie pokoju, ale także w razie kryzysu i wojny. BBN zalecał zakup sześciu samolotów średniego zasięgu i dwóch samolotów dużego zasięgu oraz śmigłowców, przy czym część maszyn powinna być tak wyposażona, by pełnić rolę powietrznych stanowisk kierowania państwem.

bETRBKVF

Piechociński, pytany o zakup samolotów dla VIP-ów powiedział, że ma nadzieję, iż wreszcie będziemy mieli te maszyny. _ Nie tylko ze względów prestiżowych i bezpieczeństwa, ale ze względu na efektywność. Takie nierozstrzygnięcie tych kwestii kosztuje _ - mówił lider PSL.

W agendzie posiedzenia może ponadto znaleźć się planowana reforma służb specjalnych. Pod koniec maja rząd zapowiedział, że jeszcze w tym roku mają być gotowe zmiany w ustawach o służbach specjalnych, precyzujące ich kompetencje, powołujące apolityczny zespół kontrolny operacyjnej pracy służb, a także odpowiedzialny za koordynację działań komitet Rady Ministrów ds. bezpieczeństwa państwa.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W skład Rady wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremier, ministrowie: spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych oraz administracji, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie, oprócz prezesa PiS, który nie uczestniczy w pracach Rady.

Czytaj więcej w Money.pl
NOwe prawo lotniczne. Koniec z tłumaczeniem Linie lotnicze nie będą musiały już tłumaczyć dokumentacji technicznej czy operacyjnej z języka angielskiego na polski.
Jest szansa dla bezrobotnych. Dzięki rządowi Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił po podpisaniu umowy, że pierwsze pożyczki mogą być wypłacone już w trzecim kwartale tego roku.
"Do polskiej gospodarki wpłynie 800 mld zł" Premier Donald Tusk, zapraszając biznes do naszego kraju, zapowiada gigantyczne inwestycje.
Minister "nie widzi się w takim rządzie" Minister sprawiedliwości Marek Biernacki zadeklarował, że gdyby PO zawiązała koalicję z SLD, to nie widzi się w takim rządzie. - _ To inny system wartości _- powiedział dzisiaj.
bETRBKWa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)