Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posiedzenie Sejmu. W planach m.in. informacja premiera o taśmach

0
Podziel się:

Na trzydniowym posiedzeniu planowane są również zmiany podatkowe, mające uniemożliwić wyprowadzenie dochodów za granicę oraz tzw. pakiet kolejkowy.

Posiedzenie Sejmu. W planach m.in. informacja premiera o taśmach
(Reporter)

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Wysłucha między innymi informacji premiera w sprawie ujawnionych podsłuchów rozmów polityków. W porządku obrad są także: zmiany podatkowe, mające uniemożliwić wyprowadzenie dochodów za granicę oraz tzw. pakiet kolejkowy.

Informacja premiera Donalda Tuska ws. ujawnionych podsłuchów ma zostać przedstawiona w środę o godz. 15. Przewidziane są 10-minutowe wystąpienia klubów; posłowie będą mogli również zadawać pytania. Według marszałek Ewy Kopacz środowe obrady mogą potrwać do ok. 2 w nocy.

Wniosek o informację złożył w zeszłym tygodniu klub SLD, po ujawnieniu pierwszych dwóch rozmów: szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NPB Marka Belki oraz b. ministra transportu Sławomira Nowaka i b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. W uzasadnieniu wniosku wskazano m.in., że urzędnicy państwowi, których rozmowy zostały nagrane, _ stawiali się ponad prawem ustalając w sposób pozaprawny zmiany w rządzie, w prawie oraz wyniki przyszłych wyborów _. W poniedziałek tygodnik _ Wprost _ opublikował kolejne stenogramy z rozmów polityków, m.in. szefa MSZ Radosława Sikorskiego i b. ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Przywitanie nowego posła

Na początku posiedzenia ślubowanie złożył poseł Stanisław Chmielewski. Nowy poseł w Sejmie zastąpi Adama Szejnfelda (PO), który został wybrany do Parlamentu Europejskiego.

We wtorek wieczorem posłowie rozpatrzą projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia.

Pakiet kolejkowy

Zaproponowane przez resort zdrowia w ramach _ pakietu kolejkowego _ rozwiązania mają pozwolić na lepszy dostęp do specjalistów wszystkim pacjentom. W myśl projektu, świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Na tej podstawie oddział NFZ będzie informował, gdzie pacjent najszybciej zostanie przyjęty. Ponadto świadczeniodawcy będą mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej, co ma wpłynąć na większą przejrzystość tej procedury.

Posłowie zajmą się też rządowym projektem zmian w ustawie o PIT i CIT, którego głównym celem jest uniemożliwienie firmom wyprowadzania dochodów do zarejestrowanych za granicą spółek córek. Według autorów projektu zaproponowane zmiany mają na celu zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony części państw, przede wszystkim tzw. rajów podatkowych.

CBŚ jako jednostka policyjna

Sejm ma też omówić projekt zmian w Prawie upadłościowym i naprawczym zmierzającym do uproszczenia procedury upadłości konsumenckiej. Projekt przewiduje całkowitą zmianę logiki prawa upadłości konsumenckiej. Wprowadza zasadę, że jeśli nie było złych zamiarów i umyślnego działania po stronie dłużnika, należy pozwolić mu upaść.

Posłowie będą również kontynuować prace nad propozycją zmian w ustawie o policji. Projekt noweli autorstwa MSW zakłada, że Centralne Biuro Śledcze zostanie przekształcone w jednostkę policji podobną do komend wojewódzkich, a szef Biura otrzyma podobne uprawnienia w stosunku do swych podwładnych jak komendanci wojewódzcy.

O Rzecznikach słów kilka

Sejm wysłucha także informacji o działalności w roku 2013 Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Na wniosek klubu PiS w środę posłowie wysłuchają informacji ws. bezpieczeństwa interesów gospodarczych Polski po przejęciu akcji Grupy Azoty przez spółkę Norica Holding, zależną od rosyjskiej grupy Acron.

Bez ochrony zwierząt

Zaplanowane na czwartek głosowania mają potrwać ok. czterech godzin. Sejm nie zajmie się na tym posiedzeniu - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - obywatelskim projektem zmian w ustawie o ochronie zwierząt. W czwartek Sejm miał głosować nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu, który przewiduje przywrócenie do polskiego prawa możliwości wykonywania uboju rytualnego, czyli uboju bez wcześniejszego ogłuszania. Nad projektem Sejm debatował 28 maja.

Czytaj więcej w Money.pl
Te ustawy zlikwidują kolejki do lekarzy? Główne założenia pakietu to poprawa dostępu do specjalistów dla wszystkich pacjentów oraz uprzywilejowanie pacjentów onkologicznych.
PSL naciska na Tuska. Będzie głęboka korekta rządu? Dziś spotkanie premiera z szefem ludowców w sprawie ujawnionych przez _ Wprost _ nagrań rozmów polityków. Jutro głosowanie nad przyszłością rządu PO-PSL w Sejmie?
Afera taśmowa. PO murem przy premierze Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk powiedział, że szef rządu ma pełne wsparcie jeśli chodzi o decyzje jakie podejmuje w związku ze sprawą podsłuchów
wiadomości
prawo gospodarcze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)