Notowania

reforma emerytalna
12.05.2012 10:52

Posiedzenie Senatu ws. reformy emerytalnej zaplanowane na 23 maja

Na 23 maja zaplanowano jednodniowe posiedzenie Senatu, na którym rozpatrzona będzie rządowa reforma systemu emerytalnego i emerytur mundurowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Na jednodniowym posiedzeniu Senatu, politycy rozpatrzą rządowa reformę systemu emerytalnego i emerytur mundurowych - poinformował wicemarszałek Senatu z PiS Stanisław Karczewski.

Sejm przegłosował wczoraj rządową ustawę wydłużającą i zrównującą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat, a także zmiany w emeryturach mundurowych.

Uchwalona nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Zmiany w systemie emerytur mundurowych zakładają natomiast, że funkcjonariusze mundurowi i żołnierze zawodowi, którzy wstąpią do służby od 2013 r., będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby - zdecydowała izba, nowelizując ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. Posłowie nie zgodzili się wcześniej na wnioski PiS i SP o odrzucenie rządowego projektu.

Na tym samym posiedzeniu Senatu - poinformował Karczewski - ma być rozpatrzony senacki projekt zmian w Prawie prasowym. Projekt senackiej komisji ustawodawczej wzbudził w ostatnim czasie spore kontrowersje. Zakładał on odejście od sprostowań i pozostawienie odpowiedzi jako jedynej formy na publikacje prasowe. Odpowiedź taka miałaby dotyczyć nie tylko faktów, ale też ocen.

Na posiedzeniu trzech senackich komisji odbyło się pierwsze czytanie projektu. Senatorowie zdecydowali wówczas, że jedyną formą reakcji na publikacje powinna być nie odpowiedź, a sprostowanie. Senatorowie opowiedzieli się też za zniesieniem sankcji karnych za uchylanie się od opublikowania sprostowania. Dziś Prawo prasowe przewiduje za ten czyn karę grzywny lub pozbawienia wolności. Projekt komisji ustawodawczej pozostawiał tylko karę grzywny.

Czytaj więcej o działaniach Senatu w Money.pl
Ekonomista: Zmiany w emeryturach konieczne Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Pracodawców Polskich Lewiatan uważa, że podniesienie wieku emerytalnego to konieczne rozwiązanie.
Odpowiedź zamiast sprostowania prasowego? Trzy senackie komisje opowiedziały się podczas pierwszego czytania projektu noweli Prawa prasowego za pozostawieniem sprostowania.
Marszałek nie ma zamiaru mordowania prasy? Pod hasłem Senat zabija prasę wczoraj w największych polskich pismach ukazał się apel redaktorów naczelnych o wycofanie się z projektu noweli Prawa prasowego.
Tagi: reforma emerytalna, reforma emerytur, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, prawo, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz