Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sejm
05.02.2014 09:29

Posłowie zdecydują o podatku VAT od aut

Chodzi o odliczenia podatku od samochodów wykorzystywanych służbowo i prywatnie. Co się zmieni?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. zmianami w VAT dotyczącymi odliczenia podatku od samochodów osobowych, projektem podnoszącym próg dotyczący przetargów w nauce, a także projektem ustawy o rzeczach znalezionych.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT dotyczący tzw. samochodów z kratką, którym zajmie się Sejm przewiduje m.in.,że od aut osobowych (ich zakupu i części do nich) wykorzystywanych jednocześnie do celów służbowych i prywatnych będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. podatku.

Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd w ubiegły wtorek, firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które wykorzystywane są do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.

Pewien wyjątek dotyczyć będzie paliwa. Tu w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej będzie przysługiwało pełne odliczenie VAT. Będzie to wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o pojazdach oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Natomiast w przypadku paliw kupowanych do napędu pojazdów wykorzystywanych zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, będzie możliwość odliczania 50 proc. kwoty VAT. Jednak to rozwiązanie ma być zawieszone do 30 czerwca 2015 r.

Sejm zajmie się też rządowym projektem zmian w Prawie zamówień publicznych, który ma m.in. podnieść próg obligujący do ogłaszania przetargów. Ma to usprawnić realizację zamówień w instytucjach naukowych i kulturalnych.

Posłowie rozpatrzą też rządowy projekt ustawy o rzeczach znalezionych, który określa sposób przechowywania tych przedmiotów oraz prawa i obowiązki znalazców. Według projektu to do starosty trafiać będą odnalezione rzeczy.

##Posłowie zajmą się "transgranicznymi" piratami drogowymi

W środę posłowie będą też debatować nad sprawozdaniem komisji o rządowym projekcie zmian w prawie o ruchu drogowym zakładającym ułatwienie identyfikacji piratów drogowych w państwach Unii Europejskiej poprzez automatyczne przekazywanie danych rejestracyjnych pojazdów i ich właścicieli. Nowela ma wprowadzić w życie unijną dyrektywę w sprawie ułatwień w transgranicznej wymianie informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego (tzw. dyrektywa _ cross border enforcement _).

Rozpatrzony zostanie też projekt zmian w ustawie o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, rządowy projekt ustawy o prawach konsumentów, który przewiduje ujednolicenie w całej UE przepisów o ochronie konsumentów oraz projekt zmian w kodeksie karnym przygotowany przez Twój Ruch. Sejm wysłucha też informacji rządu o realizacji działań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2011 i w 2012 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będzie obniżki VAT, za to reguła wydatkowa W 2011 roku rząd podnosząc VAT o 1 punkt procentowy, zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, czyli w 2014 roku.
PiS wnioskuje o likwidację sejmowej zamrażarki Projekt zmian w Regulaminie Sejmu autorstwa PiS, ma zwiększyć jawność prac parlamentu, wzmacnia kontrolę parlamentu nad rządem i daje większe prawa opozycji.
"Ta konwencja jest konstytucją gender" Konferencję zorganizował parlamentarny zespół na rzecz ochrony życia i rodziny.
Szybciej dostaniemy zwrot podatku VAT? Zgodnie z obecnymi przepisami - urzędy skarbowe zwracają VAT w ciągu 60 dni, chyba że urząd rozpocznie kontrolę danego przedsiębiorcy.
Tagi: sejm, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz