Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja
29.08.2012 08:47

Posłowie zdecydują o powołaniu komisji śledczej ds. Amber Gold

Powołania komisji domaga się cała opozycja. Miałaby zająć się sprawdzeniem postępowań prokuratury przeciwko Marcinowi P.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal WARGIN/East News)

Sejm jednak zajmie się projektem PiS ws. powołania komisji śledczej ds. Amber Gold - zdecydowało prezydium Sejmu. Solidarna Polska chce, by izba na tym posiedzeniu zajęła się także jej projektem o komisji śledczej. Projekt SP popiera też Ruch Palikota.

Aktualizacja: 10:05

Jutrzejsza informacja rządu w sprawie Amber Gold ma dać posłom odpowiednią wiedzę na temat działań organów państwa w celu wyjaśnienia przyczyn i skutków upadku tej firmy. _ - Dlatego też _- jak powiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz- _ wystąpienie premiera poprzedzi debatę na temat powołania komisji śledczej badającej aferę Amber Gold _.

Ewa Kopacz podkreślała na konferencji prasowej, że debata dotycząca firmy Amber Gold została zaplanowana w sposób szczególny. _ - Po raz pierwszy nie ograniczamy liczby osób, które będą mogły zadawać pytania. Każdy z posłów będzie mógł skierować pytanie bądź do prokuratorów, bądź ministrów - _ powiedziała Kopacz.

W czwartkowej debacie nad informacją premiera i prokuratora generalnego kluby będą miały 15-minutowe wystąpienia; posłowie będą też mieli możliwość zadania pytań.

_ _

Sejm zajmie się tylko projektem PiS w sprawie powołania komisji śledczej, ponieważ pod drugim z wniosków, złożonym przez Solidarną Polskę, w ciągu dnia nie zebrano wymaganej liczby 46 podpisów.

Dopiero wieczorem okazało się, że pod projektem Solidarnej Polski podpisy postanowili złożyć posłowie Ruchu Palikota. Przewodniczący klubu SP Arkadiusz Mularczyk poinformował, że udało się zebrać 52 podpisy pod projektem SP i że jest on już u marszałek Sejmu. _ Ten wniosek został poparty przez posłów Ruchu Palikota _ - powiedział polityk.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/150/m131990.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/grzegorz;schetyna;mowi;co;powinnismy;uslyszec;w;sprawie;amber;gold,196,0,1149380.html) *"Nie zawsze państwo może ochronić obywateli" * Schetyna: _ Szef rządu powinien dostarczyć wiedzy, czy i kto zawiódł w sprawie firmy Marcina P _. Zapowiedział, że SP będzie wnioskowała, by na bieżącym posiedzeniu rozpatrzono także projekt jej autorstwa.

_ - W czwartek będzie debatowany projekt PiS i będziemy postulowali, by była również debatowana nasza, gdyż ma ona znacznie szerszy charakter, chcemy zbadać także sprawę OLT Express i kontaktów syna Tuska z OLT Express i tego, co ewentualnie premier przekazał synowi ws. OLT Express _ - powiedział Mularczyk.

Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek powiedział, że we wtorek na posiedzeniu klubu zapadła decyzja, że Ruch opowiada się za powołaniem sejmowej komisji śledczej ws. Amber Gold i poprze projekt SP. Według niego powołanie komisji w tej sprawie jest niezbędne, bo sprawa spółki Amber Gold pokazuje, że _ nie zadziałały mechanizmy państwa i to nie tylko prokuratura _. _ Mówimy o urzędach skarbowych, w ogóle nadzorze nad tym, co się dzieje w państwie, o służbach specjalnych. Tego nie da się już wyjaśnić w inny sposób niż komisją śledczą _ - powiedział Rozenek.

Powołania komisji, która zajęłaby się sprawą Amber Gold, chciał też klub SLD - postulował jednak, by była to inicjatywa Prezydium Sejmu. Takie rozwiązanie nie zyskało jednak na wtorkowym posiedzeniu Prezydium aprobaty marszałek Ewy Kopacz, a także wicemarszałków: Cezarego Grabarczyka (PO) i Eugeniusza Grzeszczaka (PSL).

Jak wynika z projektu PiS, 9-osobowa komisja śledcza miałaby zbadać prawidłowość działań organów skarbowych w odniesieniu do spółki Amber Gold; wyjaśnić, czy działalność spółki była przedmiotem zainteresowania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz czy ABW przekazywała innym organom państwa jakieś sygnały o nieprawidłowościach w działalności spółki, a jeśli tak, to jaka była reakcja na te sygnały.

Do zadań komisji należałoby również: zbadanie, czy i jaką wiedzę na temat działalności spółki miał premier Donald Tusk i czy jego reakcja na tę wiedzę była prawidłowa i właściwa. Oprócz tego sejmowi śledczy mieliby sprawdzić okoliczności zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa złożonego w 2009 r. przez Komisję Nadzoru Finansowego i wyjaśnić przyczyny odmowy wszczęcia postępowania przez prokuraturę.

Komisja miałaby wreszcie zająć się sprawdzeniem prawidłowości postępowań prokuratury w sprawach karnych przeciwko prezesowi spółki Amber Gold, Marcinowi P., a w szczególności oceną prawidłowości składanych w tych sprawach wniosków o wymiar kary oraz środków odwoławczych.

Przedmiotem zainteresowania śledczych byłoby też zbadanie i ocena prawidłowości działań administracyjnych sądów w zakresie wykonania kar orzeczonych wobec prezesa spółki Amber Gold.

W uzasadnieniu wniosku PiS napisano, że w sprawie spółki Marcina P. _ państwo polskie ze swoimi instytucjami okazało się słabe, niezdolne do uchronienia ludzi przed krzywdą mającą cechy jawnego oszustwa _. _ Wobec spółki Amber Gold państwo w tej roli kompletnie zawiodło _ - czytamy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/210/190418.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/do;tego;tusk;i;kaczynski;nigdy;sie;nie;przyznaja,116,0,1148788.html) *Do tego Tusk i Kaczyński nigdy się nie przyznają * O kolejnej batalii o bezpieczeństwo oszczędności Polaków - pisze Paweł Zawadzki.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

13 sierpnia Amber Gold ogłosiła decyzję o likwidacji. Cztery dni później śledczy postawili założycielowi firmy i jej prezesowi, Marcinowi P. sześć zarzutów, w tym prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej.

Według Wojciecha Szelągowskiego z gdańskiej prokuratury okręgowej, do wtorku do śledczych dotarły zgłoszenia od 2770 osób, które twierdzą, że zostały poszkodowane przez spółkę na prawie 167 mln zł. W poniedziałek prokurator generalny Andrzej Seremet zapowiedział, że w związku ze sprawą Amber Gold zwróci się do Krajowej Rady Prokuratury o wyrażenie zgody na odwołanie szefa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz _ z powodu nienależytego wypełniania obowiązków służbowych _.

Na czwartek zaplanowano 8-godzinną debatę nad informacją premiera Donalda Tuska i prokuratora generalnego o działaniach instytucji państwowych w sprawie spółki Amber Gold. W środę Sejm zbiera się po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie.

Czytaj więcej w Money.pl
Złoto, platyna, szlachecki dworek. Oto majątek szefa Amber Gold Część nieruchomości należących do Marcina P. ma już zajętą hipotekę.
Zaskakująca decyzja w sprawie Amber Gold Głos w Sejmie w sprawie afery, zabiorą najważniejsze osoby w państwie. Co zdecydują się ujawnić?
To oni zawinili w sprawie Amber Gold? Decyzje niektórych osób były nietrafione - uważa prokurator generalny i zapowiada dymisje.
Tagi: komisja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz