Notowania

chevron
17.10.2013 17:10

Poszukiwania gazu łupkowego. Chevron ugiął się pod żądaniami rumuńskich ekologów

Decyzja Chevronu jest reakcją na społeczne protesty w Rumunii. Setki osób starły się wczoraj z policją w położonej 250 kilometrów na północny wschód od Bukaresztu wiosce Pungesti.

Podziel się
Dodaj komentarz
(philosophygeek/CC/Flickr)

Amerykański koncern energetyczny Chevron poinformował, że dalsze prace nad poszukiwaniem gazu łupkowego w rumuńskiej wiosce będzie prowadził metodami konwencjonalnymi z priorytetowym traktowaniem kwestii bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Decyzja koncernu jest reakcją na społeczne protesty w tej sprawie. Setki osób starły się wczoraj z policją w położonej 250 kilometrów na północny wschód od Bukaresztu wiosce Pungesti w miejscu, gdzie Chevron zamierzał podjąć próbne wiercenia, stosując tak zwane szczelinowanie hydrauliczne. W przeprowadzonej w tym samym czasie solidarnościowej demonstracji w stolicy Rumunii uczestniczyło około 4 tys. ludzi.

Jak deklaruje komunikat prasowy Chevronu, życzy on sobie _ konstruktywnych i pozytywnych _ stosunków z lokalnymi społecznościami.

Rumuńscy aktywiści ruchu ekologicznego twierdzą, że szczelinowanie hydrauliczne - czyli wpompowywanie pod znacznym ciśnieniem wody i chemikaliów do głęboko położonych warstw skalnych w celu uwolnienia ropy i gazu - może spowodować zanieczyszczenie wód gruntowych.

Chevron uzyskał od władz Rumunii koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Pungesti, w dwóch innych wioskach i w czwartym miejscu, które znajduje się na wybrzeżu Morza Czarnego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: chevron, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz