Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Potrzeby pożyczkowe będą sfinansowane do końca października

0
Podziel się:

Resort Jacka Rostowskiego rozpocznie wkrótce, poprzez przetargi zamiany, finansowanie potrzeb pożyczkowych na 2013 rok.

Potrzeby pożyczkowe będą sfinansowane do końca października
(Reporter)

Resort Jacka Rostowskiego najpóźniej do końca października sfinansuje całość tegorocznych potrzeb pożyczkowych i rozpocznie, poprzez przetargi zamiany, finansowanie potrzeb pożyczkowych na 2013 r. - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Dodał, że na koniec sierpnia stan środków złotowych i walutowych MF zwiększył się do około 52 mld zł z 47,7 mld zł miesiąc wcześniej._ - Potrzeby pożyczkowe na bieżący rok sfinansujemy najpóźniej do końca października. Rozpoczynamy jednocześnie prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych poprzez przetargi zamiany. Na koniec sierpnia zwiększyliśmy stan środków złotowych i walutowych z 47,7 mld zł do około 52 mld zł _ - poinformował Marczak.

_ - W okresie od września do końca roku planujemy pozyskać z przetargów papierów skarbowych o ponad 15 mld zł mniej niż wypłacimy z tytułu wykupu i obsługi krajowych papierów skarbowych _ - dodał.

Zgodnie z opublikowanym dzisiaj planem podaży SPW na wrzesień, MF zaoferuje na jednym przetargu 19 września obligacje z koszyka WZ0121/DS1021/IZ0823 za 2,0-4,0 mld zł. Na 6 września zaplanowany jest przetarg zamiany, na którym MF w zamian za obligacje OK1012 i OK0113 zaoferuje obligacje WZ0117/PS0417.

_ - We wrześniu realizować będziemy kwartalny plan podaży papierów skarbowych, który zakłada umiarkowaną sprzedaż obligacji. Pozwala nam to po raz kolejny zrezygnować ze sprzedaży zarówno bonów skarbowych, jak i najkrótszych obligacji 2-letnich _ - podkreśla dyrektor departamentu w resorcie finansów.

Marczak przypomina również, że w dalszym ciągu trwa napływ kapitału zagranicznego na krajowy rynek papierów skarbowych._ - W lipcu portfel papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 3,9 mld zł (w tym obligacji o 3,4 mld zł). Wzrost ten nastąpił pomimo wykupu od inwestorów zagranicznych 7,7 mld zł obligacji 2-letnich zapadających 25 lipca br. Zaangażowanie kapitału zagranicznego w krajowych papierach skarbowych osiągnęło tym samym kolejny rekordowy poziom - 178,2 mld zł, w tym 177,4 mld zł w obligacjach. W sierpniu również obserwujemy napływ kapitału zagranicznego na polski rynek _ - poinformował.

Ministerstwo Finansów planuje również, że 27 października bieżącego roku wykupi przedterminowo całość obligacji Brady'ego typu RSTA i PAR o łącznej wartości 297,008 mln dolarów amerykańskich.

_ - Rentowność tych obligacji jest obecnie wyższa od kosztu naszego finansowania na rynku amerykańskim, a ceny obligacji Brady'ego na rynku wtórnym są wyższe od ich wartości nominalnej. Do przeprowadzenia przedterminowego wykupu wykorzystamy więc opcję call gwarantującą nam prawo do wykupu części lub całości obligacji po wartości nominalnej w każdym dniu płatności odsetek (dwa razy w roku) _ - wyjaśnia szef departamentu długu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyższy VAT za kiłebasę jedzoną na siedząco Kiełbaska z curry ma być obłożona niższym podatkiem, bez względu na to, czy konsument stoi czy siedzi.
Tak rząd chce zapobiec praniu pieniędzy Resort pracuje nad rozporządzeniem do ustawy ws. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Niemcy mają więcej z podatków. Powodem... Zwiększone wpływy z podatku od dochodów, są rezultatem wzrostu zatrudnienia i podwyżek płac. Zdaniem resortu finansów, trend ten utrzyma się również przez dalszą część roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)