Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstaną restauracje bez dymka?

0
Podziel się:

Posłowie opowiedzieli się za tym by to właściciele lokali gastronomicznych decydowali o zakazie palenia.

Powstaną restauracje bez dymka?
(Zoommer/Dreamstime)

Właściciele restauracji z co najmniej dwoma salami konsumpcyjnymi będą mogli w jednej z nich umożliwić klientom palenie tytoniu - senacką poprawkę o tej treści do tzw. ustawy antynikotynowej poparła sejmowa komisja zdrowia.* *Będą też mogli całkowicie zakazać palenia. W mniejszych lokalach trzeba będzie tworzyć palarnie.

W znowelizowanej przez Sejm ustawie znalazł się zapis, że właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 m kw. będą decydować, czy lokale te będą przeznaczone w całości dla palących czy dla niepalących. W większych lokalach właściciel mógłby wydzielić sale dla palących.

Dziś część posłów z komisji zdrowia, która poparła poprawkę Senatu, przekonywała, że jest ona lepsza od przyjętego w ustawie zapisu. _ Ta poprawka jest lepsza, bo sprawia, że nie będzie decydować wolność wyboru restauratora, ale decydujące będą warunki, które wszyscy równo będą musieli spełnić _ - przekonywał szef komisji Bolesław Piecha (PiS). _ Czyli nie wolny wybór, ja decyduję, wszystko mi wolno, mój geszeft _ - dodał.

Nie zgodził się z nim Norbert Raba (PO). _ Absolutnie się nie zgadzam, że wszyscy mają taki sam wybór, bo jaki wybór ma restaurator, który ma jedno pomieszczenie i prowadzi tam działalność gospodarczą od 15 lat? Jaki on ma wybór po przyjęciu tej ustawy? Żaden _ - oświadczył Raba.

W mniejszych lokalach palarnie?

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO) przypomniała, że ci restauratorzy, którzy mają jedną salę lub lokal mniejszy niż 100 m kw., mogą wybudować gdzieś w pobliżu restauracji palarnię, np. w piwnicy (w załączniku do ustawy szczegółowo zdefiniowano palarnię m.in. jako pomieszczenie trwale oddzielone od pozostałych pomieszczeń, zamknięte, wyposażone w drzwi zamykane automatycznie, z wentylacją zapewniająca co najmniej 25-krotną wymianę powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny i z systemem specjalistycznych filtrów).

Beata Małecka-Libera (PO) mówiła, że ta poprawka nie jest idealna, ale jest dużo lepsza od przyjętego zapisu. _ Jesteśmy za ochroną biernych palaczy, poszerzaniem obszarów wolnych od dymu, ale musimy pamiętać, że palenie tytoniu w Polsce jest dopuszczone. To jest nasz kompromis _ - tłumaczyła.

Za koncepcją Senatu opowiedział się rząd.

Zgodnie z przyjętą przez komisję poprawką, jedno z dwóch pomieszczeń, w którym palenie będzie dopuszczone, będzie musiało być szczelnie zamykane, wentylowane, a dym nie będzie mógł przenikać do innych sal.

Komisja poparła również kilka innych poprawek Senatu, m.in. doprecyzowujących miejsca, w których palarnie będą mogły powstać. Zgodnie z przyjętymi przez komisję propozycjami Senatu będą to m.in. hotele i obiekty służące obsłudze podróżnych. Komisja poparła propozycję senatorów, by palarni nie tworzyć w szkołach, zakładach opieki zdrowotnej i placówkach oświaty.

Palacze dają zarobić, najwięcej państwu.

Najlepiej sprzedającą się marką w Polsce jest L&M (14,4 proc. udziału w rynku) Kolejne miejsca zajmują Red&White, Marlboro, Viceroy, Mocne, Nevada, West, LD, Golden American, Tiger. źródło: Philip Morris Polska

W ubiegłym roku Polacy kupili około 59 miliardów papierosów, czyli blisko 3 miliardy paczek. Średnia cena paczki papierosów to 8 złotych. Daje to 24 mld złotych wpływów ze sprzedaży papierosów.

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika iż mimo kolejnych podwyżek stawek akcyzy, a co za tym idzie cen papierosów, Polacy nie rezygnują z nałogu.

Dlatego wpływy do kasy państwa stale rosną. Według szacunkowych danych w ubiegłym roku przekroczyły 15 mld złotych. Stanowi to około 30 procent wszystkich wpływów akcyzowych do budżetu. Pozostałe to alkohol, paliwa silnikowe, gaz, olej opałowy, prąd czy samochody.

źródło: Ministerstwo Finansów, 2009 - szacunki

Oprócz akcyzy, budżet od sprzedanych papierosów pobiera też VAT. W ubiegłym roku - blisko 5,3 mld złotych. Toteż, choć w sumie w 2009 roku_ przepaliliśmy _ 24 miliardy złotych, wpływy koncernów tytoniowych wyniosły zaledwie 3,7 mld złotych.

Ukłon w stronę palaczy czy zgniły kompromis? Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rynek papierosów
*Na rzucanie palenia Polacy wydali 90 mln zł * Rynek nikotynowej terapii zastępczej podzielili między sobą dwaj giganci branży farmaceutycznej.
*Na walce z palaczami państwo straci 300 mln zł * Do palenia papieros
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)