Notowania

agencje ratingowe
06.02.2013 07:01

Pozew ministerstwa sprawiedliwości przeciwko agencji ratingowej

Ministerstwo sprawiedliwości USA domaga się od niej miliardów dolarów. Powód?

Podziel się
Dodaj komentarz
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Ministerstwo sprawiedliwości USA wystąpiło z pozwem cywilnym przeciwko agencji ratingowej Standard & Poor's, domagając się od niej 5 mld dolarów tytułem strat, jakie ponieśli z jej winy inwestorzy - poinformował na konferencji prasowej szef resortu Eric Holder (na zdj.).

Sprawa ta stanowi pokłosie kryzysu, który pięć lat temu omal nie doprowadził do załamania się globalnego systemu finansowego.

Według liczącego 119 stron pozwu, złożonego w poniedziałek w sądzie federalnym w Los Angeles, S&P zawyżała ratingi i za nisko szacowała ryzyko w odniesieniu do papierów wartościowych opartych o wierzytelności hipoteczne, kierując się chęcią uzyskania dodatkowych zleceń od emitujących te papiery banków inwestycyjnych. Ponadto agencja oszukańczo twierdziła, że jej oceny były obiektywne.

Przeszacowane i jak się okazało w znacznej części niespłacalne wierzytelności hipoteczne wywołały jesienią 2008 roku poważne wstrząsy na globalnym rynku finansowym, czego najbardziej spektakularnym przejawem był upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers. W następstwie tego cały prawie świat pogrążył się w głębokiej recesji.

Pozew, skierowany również przeciwko spółce-matce S&P, koncernowi McGraw-Hill, wsparło 16 stanów USA i stołeczny Dystrykt Kolumbia. Nie pozwano jednak żadnych osób fizycznych i nie jest na razie jasne, dlaczego akcja rządu skupiła się na S&P, a nie na konkurujących z nią agencjach Moody's i Fitch, które uprawiały podobne praktyki.

W wydanym we wtorek komunikacie S&P uznała zarzuty pozwu za bezpodstawne. _ Twierdzenia, iż świadomie zawyżaliśmy ratingi, wiedząc, iż powinny być niższe, są po prostu nieprawdziwe _ - oświadczyła agencja.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama gotowy zgodzić się na cięcia W celu uniknięcia automatycznych cięć w wydatkach 1 marca prezydent USA Barack Obama zaproponował czasowe rozwiązanie, by zredukować wydatki i zreformować politykę podatkową.
Spektatkularne odbicie dziecka z rąk porywacza Mężczyzna uprowadził chłopca z autobusu szkolnego, którego kierowcę zastrzelił. Zbudowany przez niego podziemny bunkier otoczyła policja i agenci FBI.
Amerykanie dodrukują dolary. Będzie gorąco Prof. Longin Pastusiak mówi, kiedy w USA będą problemy.
Tagi: agencje ratingowe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz