Notowania

wiadomości
19.12.2017 13:12

Poznaliśmy najlepszych Inwestorów i Inwestycje 2017. Nagrody Forum Przemysłowego w Karpaczu rozdane

Najlepsi inwestorzy oraz inwestycje zostali nagrodzeni 8 grudnia 2017 roku w trakcie Forum Przemysłowego w Karpaczu, organizatorem którego jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. W tym roku Nagrody Forum zostały przygotowane we współpracy z Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
Forum Przemysłowe w Karpaczu

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: Najlepszy Inwestor i Najlepsza Inwestycja. W obu tych kategoriach oddzielnie głosowano na firmy kontrolowane przez:

  • prywatny polski kapitał
  • zagraniczny kapitał
  • państwo i samorządy

Firmy, które uzyskały od kapituły najwięcej głosów w każdym z tych obszarów otrzymały wyróżnienie. Ci, którzy zebrali w sumie najwięcej głosów w poszczególnych kategoriach zostali laureatami jednej z dwóch nagród głównych.

Pierwsza statuetka trafiła do Mlekovity - mlecznego giganta z Wysokiego Mazowieckiego za zbudowanie Fabryki Proszków Mlecznych. Koszt inwestycji to 300 mln zł, dzięki niej pojawiło się około 160 nowych miejsc pracy.

W kategorii Inwestor triumfował Wawel. Ta giełdowa spółka kontrolowana przez szwajcarski kapitał zainwestowała prawie 150 mln zł w nowy zakład produkcyjny w Dobczycach. Dzięki temu jej moce produkcyjne zwiększyły się o 20 proc.

W kategorii Inwestycja wyróżnienia dla firm publicznych (państwowe i samorządowe) otrzymała firma PERN za zbudowanie Terminala Naftowego w Gdańsku. Realizacja całości tego przedsięwzięcia, powinna zakończyć się w 2018 r. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na ok. 826 mln zł.

Wśród firm zagranicznych wyróżnienie otrzymała firma Materialise. Kapituła nagrodziła ją za zbudowanie na Bielanach Wrocławskich nowoczesnej fabryki wyposażonej w maszyny wykorzystujące tzw. druk 3D.

W kategorii Inwestor wyróżnienie dla firmy kontrolowanej przez polski prywatny kapitał trafiło do Fibrain - dostawcy systemów teleinformatycznych i telekomunikacji światłowodowej.

Wśród firm publicznych głosy kapituły rozłożyły się między PGE Polską Grupę Energetyczną i PKN ORLEN. PGE, lider polskiej energetyki otrzymał wyróżnienie za inwestycje, których wartość w ub.r. przekroczyła 8 mld zł, co odpowiada ok. 30 proc. przychodów spółki. Główne projekty to budowa dwóch bloków Elektrowni Opole oraz kompleksowa modernizacja Elektrowni Bełchatów.

Natomiast PKN ORLEN, największa polska firma została wyróżniona za inwestycje w energetyce oraz w obszarze wydobycia ORLEN, jako największy koncern nie tylko w Polsce, ale w całym naszym regionie może pochwalić się rozbudowanym programem inwestycyjnym. Polski Jego łączne wydatki inwestycyjne w latach 2013-2016 wyniosły 14,1 mld zł. W przyjętej rok temu strategii przewidziano z kolei średnioroczne nakłady inwestycyjne na poziomie 5,4 mld zł.

Wśród inwestorów kontrolowanych przez zagraniczny kapitał wyróżnienie trafiło do firmy Ronal Polska - należącego do szwajcarskiego koncernu producenta felg aluminiowych. W ubiegłym roku na inwestycje firma przeznaczyła 67 mln zł.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz