Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poznań Miastem Sprawiedliwego Handlu?

0
Podziel się

Stolica Wielkopolski jest, obok Gdańska, jednym z dwóch pierwszych miast w Polsce, które starają się o ten tytuł.

Poznań Miastem Sprawiedliwego Handlu?
(Carta Blanca)
bEimfMjV

Stolica Wielkopolski jest, obok Gdańska, jednym z dwóch pierwszych miast w Polsce, które starają się o ten tytuł.

Sprawiedliwy Handel (ang. Fair Trade) jest formą pomocy dla drobnych wytwórców i pracowników najemnych w krajach rozwijających się. Realizowany jest dzięki współudziałowi konsumentów przez organizacje pozarządowe i firmy, których działalność opiera się na etycznych podstawach.

Do standardów Fair Trade należą: gwarantowane ceny minimalne, premie na inwestycje rozwojowe dla lokalnych społeczności, przedpłaty i długoterminowe umowy. Wykluczone jest stosowanie procedur niedemokratycznych, dyskryminacja, praca dzieci i niewolnicza oraz niszczenie środowiska.

bEimfMjX

Przyznawanie godności Miasta Sprawiedliwego Handlu jest częścią międzynarodowego projektu, który ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie pomocy rozwojowej, Milenijnych Celów Rozwoju i Sprawiedliwego Handlu jako konkretnej formy pomocy rozwojowej.

- _ Żeby miasto mogło uzyskać ten tytuł, rada miasta musi podjąć uchwałę, że popiera Sprawiedliwy Handel i na swoich spotkaniach będzie używać przynajmniej dwóch produktów Sprawiedliwego Handlu jako przykład dla społeczności lokalnej. To może być np. kawa, herbata czy cukier. Produkty Sprawiedliwego Handlu muszą być dostępne w czasie codziennych zakupów dla społeczności lokalnej. W Poznaniu takie produkty powinno oferować około 45 sklepów i około 25 lokali gastronomicznych _ - powiedział Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu _ Trzeci Świat i My _.

Jak dodał, o uzyskanie tytułu, a potem o dotrzymywanie jego kryteriów dbać będzie specjalnie powołany komitet złożony m.in. z przedstawicieli władz miasta, organizacji pozarządowych, biznesu, edukacji, organizacji kościelnych i mediów.

Wiele instytucji i organizacji już wyraziło zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu w ramach projektu i zadeklarowało chęć używania produktów Sprawiedliwego Handlu. Są to m.in. sklepy, bary i restauracje, a także Ogród Botaniczny UAM.

bEimfMkd

[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t123378.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;poznania;zaatakowal;tuska,31,0,824351.html) Prezydent Poznania zaatakował Tuska
Jak powiedział Zięba, uczestnictwo w projekcie Sprawiedliwego Handlu to nie tylko korzyść dla producentów i pracowników w krajach rozwijających się, ale także dla konsumentów. - _ Sprawiedliwy Handel dostarcza konsumentom najwyższej jakości produkty. Jeśli chodzi o produkty spożywcze, to nie wolno używać chemii przy produkcji, modyfikacji genetycznych, nie wolno również niszczyć środowiska naturalnego, wycinać np. lasów tropikalnych pod nowe uprawy. Dzięki temu konsument dostaje lepszej jakości żywność, oszczędza się przyrodę, klimat. Korzystając więc i ci, którzy dostarczają nam produkty i ci którzy ją kupują _ - wyjaśnił.

Jak stwierdził, w wielu przedsiębiorstwach w krajach rozwijających się jest wykorzystywana praca niewolnicza, dziecięca, łamane są prawa pracownicze, zaś producenci produktów rolnych otrzymują wynagrodzenie nawet poniżej kosztów produkcji. Niektóre produkty Sprawiedliwego Handlu mogą być oznaczone specjalnym znakiem certyfikacyjnym Fair trade, informacje na ten temat są też umieszczone na etykietach.

W Poznaniu z okazji Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu zorganizowana została konferencja i warsztaty z udziałem gości z Indii i Meksyku. Jest on obchodzony w każdą drugą sobotę maja.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/artykuly/n_1718/1304978881_sad0.tiny.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/inwestycje/artykul/kamien;wegielny;pod;budowe;nowej;siedziby;sadu;okregowego;w;poznaniu,250,0,827130.html) Kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Poznaniu Kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Poznaniu wmurował pod koniec kwietnia...
[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/artykuly/n_1717/1304977852_poznan_termydojazd0.tiny.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/inwestycje/artykul/zbuduja;drogi;do;term,249,0,827129.html) Zbudują drogi do Term Na początku maja rozpoczęły się prace związane z budową układu komunikacyjnego, stanowiącego dojazd...
[ ( http://static1.money.pl/i/nieruchomosci/o/artykuly/n_1716/1304812751_Krysiewicza9-GNGroup-2011.05-01medium.tiny.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/inwestycje/artykul/gn;group;chce;postawic;biurowiec;w;poznaniu,16,0,825616.html) GN Group chce postawić biurowiec w Poznaniu GN Group planuje wybudować przy ul. Krysiewicza 9 w Poznaniu biurowiec klasy A. Budynek o nazwie...
bEimfMky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)