Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pożyczka dla MFW. PiS chce debaty

0
Podziel się

Mariusz Błaszczak wrócił się z prośbą o uzupełnienie porządku obrad rozpoczynającego się jutro posiedzenia Izby.

Pożyczka dla MFW. PiS chce debaty
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDXWUsmt

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zwrócił się do marszałek Sejmu z prośbą o uzupełnienie porządku obrad rozpoczynającego się jutro posiedzenia Izby o informację szefa NBP na temat warunków pożyczki części rezerw walutowych Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu.

Błaszczak w piśmie do marszałek Ewy Kopacz podkreślił, że rządowa zapowiedź udzielenia pożyczki MFW przez NBP ze środków pochodzących z rezerw dewizowych spowodowała dewaluację złotego w stosunku do euro i amerykańskiego dolara. Według posła istnieją obawy, że jej udzielenie nasili ten proces.

_ - Ponieważ decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu najbliższych dni, a Sejm RP do tej pory nie ma wiedzy w jakiej wysokości, na jakich warunkach ma być udzielona wspomniana pożyczka, a także jakie mogą być skutki tej operacji dla polskiej gospodarki, istnieje pilna potrzeba przedstawienia tych informacji przez Prezesa NBP. Konkluzją przedstawienia wyjaśnień przez Prezesa NBP i przeprowadzonej dyskusji, powinna być stosowna uchwała Sejmu RP _ - argumentuje w piśmie do Kopacz Błaszczak.

bDXWUsmv

_ - Uważamy, że to obowiązek NBP, żeby taką informację przedstawić parlamentowi, a za jego pośrednictwem polskiej opinii publicznej. W naszej ocenie całe to przedsięwzięcie jest niekorzystne dla polskiego państwa. Zdumiewa fakt beztroskiego podejścia ze strony rządu i NBP _ - powiedział Błaszczak dziennikarzom w Sejmie.

Na grudniowym szczycie UE uzgodniono m.in., że 200 mld euro trafi do MFW, który przeznaczy je na pomoc zadłużonym gospodarkom unijnym. 150 mld euro z tej kwoty miałoby pochodzić od krajów strefy euro, a 50 mld euro od krajów spoza eurolandu, w tym z Polski. W piątek polski rząd otrzymał projekt umowy międzyrządowej ws. paktu fiskalnego, który był tematem szczytu.

Czytaj więcej na temat pożyczki w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t40512.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pozyczka;dla;mfw;brakuje;200;miliardow,198,0,993478.html) Brakuje 200 miliardów na ratowanie strefy euro Nadal nie udało się zebrać wymaganej kwoty, a już pierwsze państwa zaczynają się wycofywać z wcześniejszych deklaracji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t98837.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szwecja;moze;pozyczyc;mfw;11;mld;euro,217,0,991193.html) Zbiórka na Unię. Wiemy, ile może dać Szwecja Prezes Szwedzkiego Banku Narodowego Stefan Ingves zadeklarował dziś konkretną sumę. Ma być ona wkładem Sztokholmu w ratowanie ogarniętych kryzysem krajów strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pozyczka;nbp;dla;mfw;ciagle;niepewna,75,0,989259.html) Belka pożyczy miliardy, jeśli dostanie ten list Prezes NBP oznajmił, że na razie bank centralny czeka na informacje z Brukseli co do wysokości pożyczek i zasad ich udzielania.
bDXWUsmW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)