Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|

Pożyczki w internecie. Sprawdziliśmy, czy można z nich bezpiecznie korzystać

7
Podziel się:

Szybciej, wygodniej, bez niespodzianek. Pożyczanie pieniędzy w internecie jest prostsze niż w tradycyjnych instytucjach pożyczkowych i bankach. Czy równie bezpieczne są nasze dane, które udostępniamy w sieci, chcąc otrzymać pieniądze?

Pożyczki w internecie. Sprawdziliśmy, czy można z nich bezpiecznie korzystać

Szybciej, wygodniej, bez niespodzianek. Pożyczanie pieniędzy w internecie jest prostsze niż w tradycyjnych instytucjach pożyczkowych i bankach. Czy równie bezpieczne są nasze dane, które udostępniamy w sieci, chcąc otrzymać pieniądze?

Ponad połowa Polaków co najmniej raz korzystała z kredytu bankowego lub szybkiej pożyczki poza bankiem – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. To ostatnie rozwiązanie coraz częściej wybierają ludzie młodzi, którzy nie mają umów o pracę, stałych dochodów.

Coraz częściej też pożyczek nie szuka się już na słupach ogłoszeniowych czy ulotkach, lecz właśnie w internecie. Czy można z nich bezpiecznie korzystać?

- Pożyczanie pieniędzy w sieci jest tak samo bezpieczne jak pożyczanie w oddziale banku - zapewnia Marcin Mikołajczak, członek zarządu Bancovo - pierwszej w Polsce platformy kredytowej - Na korzyść sieci i obsługiwania finansów przez internet przemawia coś zupełnie innego. To rozwiązanie jest wygodniejsze. Wszystkie sprawy można załatwić nie wychodząc z domu. Taka platforma jak Bancovo jest również bardzo atrakcyjna dla mieszkańców mniejszych miast i wsi, gdzie nie ma wielu placówek kredytowych - dodaje.

Kredyt hipoteczny z internetu

Pożyczanie przez internet to usługa bardzo popularna za Oceanem. Amerykanie w sieci szukają nie tylko szybkich pożyczek, ale nawet pieniędzy na dom. Tamtejszy serwis Quicken Loans jest dziś w czołówce udzielających kredyty hipoteczne. W przeciągu pięciu lat udzielił pożyczek o wartości 400 mld dolarów. Dzięki temu pod względem wartości bazy kredytowej Quicken Loans wyprzedza już tradycyjny i doskonale znany na całym świecie Bank Of America.

Teraz czas na podobne rozwiązania w Polsce. Liderem w branży kredytów przez internet chce zostać wspomniane Bancovo. I ma ku temu dobry powód.

Potencjał, byśmy chętniej pożyczali w sieci jest spory. Aż 91 proc. Polaków uważa, że korzystanie z bankowości internetowej i mobilnej jest bezpieczne - wynika z raportu Związku Banków Polskich. Na dodatek, Polacy są przekonani, że to właśnie sektor bankowy jest liderem, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Tak wskazało aż 42 proc. ankietowanych w badaniu dla ZBP.

Wystarczy 8 minut

Czym jest Bancovo? To platforma kredytowa, która skupia różne działające w Polsce banki i firmy pożyczkowe. Dzięki takiej agregacji klienci Bancovo otrzymują spersonalizowane oferty różnych kredytów i pożyczek, w jednym miejscu i czasie. Korzystanie z platformy jest zupełnie darmowe.

Bancovo ma do zaproponowania o wiele więcej niż tradycyjne porównywarki. Dlaczego? Bo propozycje są skrojone na miarę. Nie są tylko teoretycznymi ofertami reklamowymi, a dostępnymi kredytami. Klienci nie zobaczą przeterminowanych i nieistniejących produktów. Wystarczy kilka kliknięć i kredyt przyznany. Rekordzista Bancovo wszystkie niezbędne formalności załatwił w ciągu 8 minut.

Bancovo przekonuje, że korzystając z platformy nie stracimy czasu na weryfikowanie ofert. Wystarczy zdjęcie dowodu, by system sprawdził tożsamość i uzupełnił niezbędne pola we wniosku kredytowym.

W efekcie korzystający z serwisu zobaczy na ekranie pełen przegląd ofert kredytowych. Kiedy wybierze jedną z nich, przejdzie do dalszego etapu weryfikacji. W Bancovo, w następnym etapie wnioskowania o kredyt, klient jest proszony o potwierdzenie swojej tożsamości poprzez wykonanie przelewu na kwotę 1 zł.

Jeśli dane się zgadzają, to chwilę później umowa kredytowa trafia bezpośrednio na adres poczty elektronicznej i do serwisu. Tam można ją przeglądać, przeczytać, sprawdzić. Potwierdzenie i podpisanie dokumentów ogranicza się do przepisania kodu przesłanego drogą SMS.

- Jeżeli chodzi o standardy obsługi bezpieczeństwa, to nawet o krok nie odstępujemy od tych, które znane są w bankach. Przechodzimy identyczne audyty IT. Od początku tworzenia usługi działaliśmy dwutorowo. Cały proces musi być wygodny i bezpieczny dla klientów - zapewnia Marcin Mikołajczak z Bancovo.

Jak chronione są nasze dane w sieci?

Przede wszystkim dane klientów przechowywane są przez Bancovo w formie zaszyfrowanej. Serwis dba również o bezpieczeństwo firm, z którymi współpracuje - bankami i instytucjami pożyczkowymi. W jaki sposób? Dokładnie weryfikując klientów. W końcu chodzi o to, by umowę o kredyt podpisywała ta osoba, której dane są przekazywane, a nie podstawiony słup....

To dlatego do weryfikacji klientów używane są przelewy z konta bankowego - po potwierdzeniu danych i numeru konta, drobna kwota jest zwracana.

Jednocześnie systemy platformy wyposażone są w mechanizmy antyfraudowe, czyli zabezpieczające i Bancovo, i współpracujące banki przed wyłudzeniami.

Jak to działa? W dużym skrócie: algorytm sam wyłapuje podejrzane próby przeprowadzenia transakcji. Sprawdza, ile razy wpisywane były znaki w niektóre pola (im więcej poprawek, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś coś kombinuje).

- Kredyty oraz pożyczki niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Obecnie konsumenci dużą część swojej aktywności przenoszą do sieci, dlatego chcemy tam przenieść również finanse osobiste za pośrednictwem Bancovo - dodaje Marcin Mikołajczak.

Jak podkreśla, serwis korzysta z dokładnie tych samych technologii w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, jak wiodące banki w Polsce. Tyle, że jest to to szybsza, wygodniejsza i łatwiejsza forma wnioskowania o kredyt oraz pożyczkę.

Tak właśnie wygląda rynek kredytów za granicą. Tak też ma wyglądać w Polsce dzięki rozwiązaniom proponowanym przez Bancovo.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Fbiaj
5 lata temu
Eldorado dla zlodziei danych osobowych
alga
5 lata temu
Jeśli to pożyczkodawcy będą odpowiadać finansowo za wszystkie przekręty, to proszę bardzo. Lecz póki za dużo jest oszustw z których latami nie może się wybronić Bogu ducha winny Kowalski, tylko dlatego że ktoś posłużył się jego danymi.
jarek
5 lata temu
nawet nie będziemy wiedzieli ze bierzemy kredyty. Dopiero będzie zdziwienie jak przyjdzie komornik.
k.
5 lata temu
Coraz mniej wiarygodnym portalem jesteście. W waszym rankingu nie tak dawno pożyczek pozabankowych wygrała pożyczka na 9200 z hapi pożyczki. Wiecie ,że teraz się tym reklamują a nie ma mozliwosci zaciągniecia jej na takich warunkach? Mam wysoka pensje, a mimo to pytając o tą pożyczkę ratę mi wyliczono dwukrotnie większą!
realista
5 lata temu
Powinien być wprowadzony zakaz udzielania pożyczek przez internet. Jak już to możliwość złożenia wniosku a podpisanie umowy powinno odbywać się w siedzibie banku. Uniknęłoby się włamań przez oszustów na konta